Konferencja Episkopatu Brazylii (CNBB), w związku z trwającą kampanią wyborczą, stara się uwrażliwiać wiernych na ich odpowiedzialność za wybór odpowiednich kandydatów. Udział w głosowaniu jest w tym kraju obowiązkowy.
Już w maju, podczas zebrania plenarnego, biskupi przygotowali specjalną broszurę, w której zawarte zostały wytyczne dotyczące świadomego i odpowiedzialnego udziału w wyborach prezydenta państwa, gubernatorów stanów, senatorów, deputowanych federalnych i stanowych.
W okresie nasilonej akcji propagandowej kandydatów, poszczególne diecezje kierują do wiernych odpowiednie odezwy. Mają one na celu uwrażliwienie wyborców na ich odpowiedzialność moralną za podejmowane decyzje. Chodzi przecież o wybranie najbardziej godnych osób do pełnienia poszczególnych urzędów dla dobra całego społeczeństwa.
„Chrześcijanie są powołani do aktywnego uczestniczenia w budowaniu dobra wspólnego wybierając dobrych rządzących i prawodawców oraz śledząc z uwagą wykonywanie ich mandatów” – czytamy w informatorze przygotowanym przez Archidiecezję São Paulo wraz z Papieskim Uniwersytetem Katolickim i Związkiem Prawników Katolickich.
Z kolei Konferencja Episkopatu zorganizuje publiczną dyskusję z kandydatami ubiegającymi się o wybór na prezydenta kraju. Spotkanie to otworzy 16 września w Sanktuarium Narodowym w Aparecidzie przewodniczący episkopatu kard. Raymundo Damasceno Assis. Wydarzenie będzie transmitowane przez osiem stacji telewizyjnych i 230 katolickich rozgłośni radiowych. Zorganizowane będzie w audytorium z udziałem ośmiu tys. osób. Przewiduje się, że wśród nich będzie 350 biskupów, nie licząc księży i przedstawicieli życia politycznego. Głównymi tematami dyskusji będą: służba zdrowia, kwestia aborcji, szkolnictwo, problematyka mieszkaniowa, reforma polityczna i rolna. Kard. Assis zaznacza, że dyskusja ma na celu umożliwienie wyborcom lepszego poznania propozycji kandydatów ubiegających się o fotel prezydenta Brazylii.
Również niektóre diecezje organizują spotkania z kandydatami ubiegającymi się o wybór na stanowisko gubernatora stanu. Archidiecezja kurytybska przeprowadzi takie spotkanie 11 września. Będzie ono transmitowane przez katolicką sieć telewizyjną. „Katolicy są zaproszeni, by spotykając się w klimacie obywatelskiej troski dokonali rozeznania propozycji różnych partii, a także poszczególnych kandydatów, oddając głos w duchu odpowiedzialności swojego sumienia na tego z nich, którego uznają za godnego zaufania” – wyjaśnia opublikowany w milionowym nakładzie informator z São Paulo.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.