Przed nimi 320 km i 2 dni biegu w sztafecie. Doświadczeni już biegacze oraz podopieczni Caritasu z Knurowa ruszyli w sobotę spod pomnika górników zamordowanych na "Wujku" do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
To już 9. edycja "Biegu Pamięci Ku Czci Męczenników Stanu Wojennego". W ten sposób chcą uczcić pamięć o ofiarach grudnia 1981 r. i o męczeńskiej śmierci w październiku 1984 r. kapelana "Solidarności".- Biegniemy 13 i 14 września. To nie jest przypadkowa data, w Warszawie jesteśmy w dniu urodzin ks. Popiełuszki - tłumaczy Marian Gruszka, organizator biegu.
Biegną członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej, górnicy kopalni "Wujek" i "Knurów", reprezentacja katowickiego IPN, uczniowie II LO im. rot. Witolda Pileckiego w Mikołowie.
- W ciągu tych dwóch dni przebiegnę ok. 60 km, przed startem systematycznie trenowałem, już od kilku miesięcy. Mam 54 lata, pamiętam czasy stanu wojennego. Nie chcemy, żeby młodzi zapomnieli o tych, którzy poświęcili swoje życie za wolność - mówi Czesław Kostrzak, górnik z kopalni "Knurów", który w biegu uczestniczy już 7. raz.
Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą św. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie. Uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II, a później przeszli pod Pomnik Poległych Górników KWK "Wujek", skąd rozpoczął się ich bieg.
Pielgrzymka odbywa się na zasadzie sztafety, każdy biegnie po 5 km, następnie jest zmiana. Odcinek od Janek do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki pielgrzymi pobiegną zwartą grupą.
Na pierwszym odcinku trasy uczestnikom sztafety towarzyszą uczniowie Miejskiego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Knurowie. - Do biegu zachęcił nas nauczyciel z wychowania fizycznego. Od czasu do czasu sobie biegaliśmy, ćwiczyliśmy, tak się przygotowywaliśmy. Mimo że dziś się nie wyspaliśmy, kondycję mamy bardzo dobrą. Biegniemy tylko jeden odcinek od 3 do 5 km - mówili nam Kacper i Patryk, uczniowie gimnazjum.
Sztafeta pierwszego dnia mijać będzie Katowice, Siemianowice, Będzin, Myszków, Żarki, Lelów, Koniecpol, Włoszczowa, Łopuszno i Sielpię Wielką. W drugim dniu pobiegnie przez Sielpię Wielką, Końskie, Drzewicę, Odrzywół, Nowe Miasto nad Pilicą, Mogielnicę, Janki i Warszawę.
Na miejscu planowana jest modlitwa przy grobie kapelana "Solidarności", Msza św. o godz. 18 oraz zakończenie pielgrzymki w domu pielgrzyma "Amicius".
W Muzeum Izbie Pamięci Kopalni Wujek w 25-lecie wolności można oglądać również wystawę poświęconą bł. ks. Popiełuszce.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.