“Wiara chrześcijańska a przyszłość Europy” – pod takim hasłem rozpoczęły się w Madrycie II Społeczne Dni Europejskie zorganizowane przez konferencje episkopatów Europy (CCEE i COMECE) przy współpracy archidiecezji madryckiej i episkopatu Hiszpanii.
Pierwsze tego typu wydarzenie miało miejsce w Gdańsku w 2009 r. Madryckie spotkanie zakończy się w niedzielę 21 września.
Obrady, w których biorą udział delegaci (kapłani, osoby zakonne i świeccy) z 29 krajów Europy, w tym także z Polski, odbywają się w seminarium archidiecezji madryckiej. Rozpoczęła je uroczysta Msza, której przewodniczył bp Juan José Omella, odpowiedzialny za Komisję Konferencji Episkopatu Hiszpanii do Spraw Społecznych. Następnie gości powitali: gospodarz spotkania kard. Antonio María Rouco Varela, wiceprzewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) kard Angelo Bagnasco, i przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) kard. Reinhard Marx.
Wykład inaugurujący, poświęcony wkładowi wiary chrześcijańskiej do teraźniejszości i przyszłości Europy, wygłosił rektor Uniwersytetu Św. Damazego w Madrycie ks. prof. Javier Prades. Piątkowe obrady poświęcone są głównym problemom ekonomicznym, które dotykają kontynent europejski. O kryzysie ekonomicznym, imigracji i szybkich zmianach społecznych w Europie będą mówili m. in. były deputowany do Parlamentu Europejskiego Jaime Mayor Oreja i s. Débora Córdoba Cerezo. „Czy Europa jest społeczna?” – takie pytanie postawi z kolei w swoim wystąpieniu kard. Marx.
Ostatni blok poświęcony jest rodzinie, głównej ofierze panującego kryzysu ekonomicznego. Natomiast tematy sobotnich wystąpień poświęcone są osobie i rodzinie jako podstawom społeczeństwa i praw człowieka. Eksperci z różnych krajów zajmą się m. in. wolnością wychowania, kryzysem demograficznym, życiem ludzkim w społeczeństwie technologicznym i polityką prorodzinną w Europie.
Oprócz wykładów przewidziano szereg warsztatów tematycznych i grup dyskusyjnych. Ponadto uczestnicy obrad będą mogli wziąć udział w czuwaniu modlitewnym w intencji Europy, które odbędzie się w sobotę wieczorem w madryckiej katedrze Almudena.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.
W Dar es Salaam w Tanzanii spotkali się przywódcy krajów Afryki Wschodniej.