W prawie międzynarodowym istnieją już mechanizmy, które pozwalają na skuteczną walkę z terroryzmem i ochronę ludności przed wszelkiego rodzaju agresją – powiedział w Nowym Jorku watykański sekretarz stanu.
Kard. Pietro Parolin przebywa w Stanach Zjednoczonych w związku ze zgromadzeniem ogólnym ONZ. Przy tej okazji wygłosił prelekcję na jezuickim uniwersytecie Fordham.
Kard. Parolin najwięcej uwagi poświęcił problematyce obrony koniecznej w kontekście ofensywy tak zwanego Państwa Islamskiego. Odniósł się między innymi do problemu luk prawnych w normach ONZ, które miałyby uprawniać do podjęcia jednostronnych działań zbrojnych względem islamistów. Watykański purpurat przypomniał, że od dawna istnieją normy dotyczące uprawnionej obrony czy interwencji militarnej, mającej na celu powstrzymanie agresji i ochronę ludności. Niezbędne jest jedynie ustalenie sposobu ich skutecznego zastosowania. Kard.
Parolin przypomniał ponadto, że po zamachach z 11 września 2001 r. przyśpieszono prace nad adaptacją norm ONZ do skutecznej walki z międzynarodowym terroryzmem. Dziś normy takie już istnieją i trzeba się do nich dostosować.
W sposób szczególny watykański hierarcha podkreślił potrzebę zatwierdzenia przez Radę Bezpieczeństwa wszelkich operacji militarnych poza granicami własnego kraju. Jest to niezbędne, aby strzec suwerenności kraju, w którym dochodzi do działań wojennych.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.