Papież: Jezus zbawia, nie ludzkie przykazania

O dylemacie: czy wierzyć w Jezusa, niosącego orędzie zbawiające ludzkość wszystkich czasów czy też szukać bezpieczeństwa, będącego owocem ludzkich przykazań, mówił dziś Franciszek podczas Eucharystii w Domu Świętej Marty.

Ojciec Święty zauważył, że jedynym pragnieniem Boga jest zbawienie ludzkości. Jednakże często człowiek usiłuje dyktować reguły zbawienia. Ten dramatyczny paradoks opisany na wielu kartach Pisma Świętego znajduje swoją kulminację w ziemskich dziejach Jezusa. Papież nawiązał do czytanego dziś fragmentu Ewangelii (Łk 10,13-16), w którym Jezus wyraża niezadowolenie z powodu trudności, stwarzanych przez ludzi, którzy opierają się zbawieniu. "Gdyby w Tyrze i Sydonie działy się cuda, które u was się dokonały, już dawno by się nawróciły" - przytoczył Franciszek słowa Ewangelii, dodając, że dramat ten wywołali przywódcy ludu.

"To właśnie klasa rządząca zamyka drzwi na sposób, w jaki Bóg chce nas zbawić. Można więc zrozumieć mocne słowa skierowane przez Jezusa do ówczesnej klasy rządzącej: kłócą się, wystawiają Go na próby, zastawiają pułapki, by zobaczyć, czy wpadnie, bo opierają się zbawieniu. Jezus im mówi: «Nie rozumiem was! Jesteście jak dzieci: graliśmy wam na flecie, a nie tańczyliście; śpiewaliśmy pieśń żałobną, a nie płakaliście. Ale czego chcecie?»; «Chcemy się zbawić, na nasz sposób!» Zawsze dostrzegamy to zamknięcie na sposób działania Boga" - powiedział papież.

Ojciec Święty zaznaczył, że ta postawa jest różna od tej, jaką zajmuje lud wierny, który rozumie i przyjmuje zbawienie, przynoszone przez Jezusa. Tymczasem przywódcy ludu sprowadzają zbawienie do wypełniania 613 przykazań stworzonych przez ludzi. Nie wierzą oni bowiem w miłosierdzie i przebaczenie, lecz w ofiary. Chcę miłosierdzia a nie ofiary - mówi Pan. Tymczasem ich wiara jest usystematyzowana i jasna, ale sprzeciwia się zbawieniu.

"Także my, każdy z nas nosi w sobie ten dramat. Warto, byśmy się zastanowili: jak chcę być zbawiony? Czy po mojemu? Na drodze duchowości dobrej, która poprawia moje samopoczucie, ale która jest sztywna, gdzie wszystko jest jasne i nie ma ryzyka? Czy też na sposób Boży, to znaczy na drodze Jezusa, który zawsze nas zaskakuje, który zawsze otwiera drzwi do tajemnicy Wszechmocy Boga, która jest miłosierdziem i przebaczeniem?" - pytał Franciszek.

Ojciec Święty zachęcił, byśmy zastanowili się na tym, że ten dramat istnieje w naszym sercu, że zdarza nam się mylić wolność z autonomią. Zachęcił do postawienia sobie kilku pytań: "Czy wierzę, że Jezus jest Mistrzem, uczącym nas zbawienia, czy też wszędzie szukam guru, który nauczył by mnie innego zbawienia? Czy chcę kupić sobie zbawienie na drodze po ludzku pewnej, czy też ufam, że bezinteresownie obdarzy mnie nim Pan Jezus? Czy opieram się Jezusowemu zbawieniu?

«« | « | 1 | » | »»
 • pilz
  03.10.2014 16:58

  Franciszku narażasz sie na krytykę... Jednakże często człowiek usiłuje dyktować reguły zbawienia.

  "To właśnie klasa rządząca zamyka drzwi na sposób, w jaki Bóg chce nas zbawić.

  Ojciec Święty zaznaczył, że ta postawa jest różna od tej, jaką zajmuje lud wierny, który rozumie i przyjmuje zbawienie, przynoszone przez Jezusa. Tymczasem przywódcy ludu sprowadzają zbawienie do wypełniania 613 przykazań stworzonych przez ludzi. Nie wierzą oni bowiem w miłosierdzie i przebaczenie, lecz w ofiary.

  "Także my, każdy z nas nosi w sobie ten dramat. Warto, byśmy się zastanowili: jak chcę być zbawiony? Czy po mojemu? Na drodze duchowości dobrej, która poprawia moje samopoczucie, ale która jest sztywna, gdzie wszystko jest jasne i nie ma ryzyka? Czy też na sposób Boży, to znaczy na drodze Jezusa, który zawsze nas zaskakuje, który zawsze otwiera drzwi do tajemnicy Wszechmocy Boga, która jest miłosierdziem i przebaczeniem?" - pytał Franciszek.

  Ojciec Święty zachęcił, byśmy zastanowili się na tym, że ten dramat istnieje w naszym sercu, że zdarza nam się mylić wolność z autonomią.

   

  Raz, że spózniony, to że ze zrozumieniem trzeba go czytać itd. itp...

 • Catholicus
  03.10.2014 18:56
  PYTANIE RETORYCZNE:

  Po cóż BÓG pozostawił nam DEKALOG???


 • tomasz26
  04.10.2014 19:09
  nie mamy być wszyscy w Jezusie i go naśladować .. bo tego od nas nie żądał mamy być sobą bez pozorów i masek. prawda objawiana będzie tym czym jesteśmy ...co do nauk Watykanu i innych kościołów powiem tak... rozdajcie wszystko i idźcie miedzy lud nauczać
 • justka
  04.10.2014 21:30
  po prostu trudno jest sie przyznac do tego, ze sie naprawde niekiedy OPIERAM JEZUSOWI. ale to jest prawda, ze czlowiek po prostu ucieka od tego co jest na jego umyslowe sily ludzkie i na jego rozum zwyczajnie niepojete i ,,ciezkie " ale to w koncu Jezus jest nasza sila i on sprawia ze krzyz staje sie lekki i brzemie slodkie a nie nasze wlasne wymogi stawiane, bo one czasami moga sprawic ze staniemy sie zbyt wymagajacy dla innych lub skrupulatni lub niewspolczujacy a to milosc i przebaczenie PANA NAS Zbawic jedynie moze i co najpiekniejsze to ona nas ZBAWIA.
  BOG JEST MIlOSCIA, a z milosci wynikaja prawa, ale to nie my sie zbawimy przez nasza swietosc, tylko BOG przez Jego milosc, a wiec jezeli dziecku Bozemu przez pokuse sie nie uda ktoregos z malych punkcikow wymienic to musi sie odniesc znowu do zasad z dekalogu, ale one nie przebacza, a nasz kochajacy nas i ustanawiajacy je dla nas JEZUS I JEGO MUSIMY MILOWAC I KOCHAC, bo jak brzmi przez Niego ustanowione, najważniejsze prawo, otoz: KOCHAJ PANA BOGA SWEGO Z CALEGO SERCA SWEGO Z CALEJ DUSZY SWOJEJ ZE WSZYSTKICH MYSLI SWOICH A BLIZNIEGO SWEGO JAK SIEBIE SAMEGO. To. nie prawo ci przebaczy, to nie prawo cie wyspowiada, to nie prawo cie kocha, lecz BOG.:)
  Tak mi sie wydaje, nie jestem wykwalifikowanym teologiem, ale jak serce i rozum podpowiada tak tez pisze.. WSZYSTKO JEST LASKA, nawet swietosc. to ŁASKA
  Na chwale Chrystusa :) Amen.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  18°C Niedziela
  rano
  26°C Niedziela
  dzień
  27°C Niedziela
  wieczór
  23°C Poniedziałek
  noc
  wiecej »