Biskupi wyjaśniają istotę i znaczenie Synodu

Hiszpańscy biskupi wyjaśniają istotę i znaczenie Synodu oraz proszą wiernych o modlitwę w intencji prac synodalnych. „Medialne bombardowanie” wypaczyło sens Synodu, podkreślają w listach pasterskich.

Rozpoczynający się Synod Biskupów jest wydarzeniem ważnym z wielu powodów. „Papież Franciszek od początku swego pontyfikatu pragnął odnowić synodalność – termin, który oznacza kroczenie razem – w zarządzaniu Kościołem” - pisze kard. Lluis Martinez Sistach z Barcelony. Większa rola Synodu Biskupów, temat obrad, ważne wyzwania duszpasterskie, jakie stoją przed rodziną i Kościołem oraz zmiana metodologii w pracach synodalnych – te wszystkie okoliczności pozwolą zdefiniować styl i cele pontyfikatu Papieża Franciszka.

Istnieje tylko jeden precedens, kiedy Papież poświęcił całe spotkanie synodalne wyłącznie tematowi rodziny. Uczynił to Jan Paweł w 1980 r., a jego „owocem była adhortacja apostolska Familiaris consortio z 1981” - przypomina abp Jaume Pujol z Tarragony. „Media uprościły cel spotkania ograniczając je do tego, czy zostaną dopuszczone do Komunii św. osoby rozwiedzione”. Chodzi jednak o „wysłuchanie problemów i oczekiwań, jakimi żyje wiele rodzin, stanąć blisko nich ofiarując Boże miłosierdzie w sposób wiarygodny” - podkreśla abp Pujol.

„Synod nie ulegnie pokusie, aby traktować wyłącznie temat osób rozwiedzionych”, a także „Komunii dla tych, którzy zawarli ponownie związek cywilny z inną osobą” - pisze abp Francisco Gil Hellin z Burgos. Oczywiście tematy te nie zostaną pominięte, szczególnie po „medialnym bombardowaniu”. Kluczową kwestią jest pytanie czy „katolicy znają dobrze nauczanie na temat małżeństwa i rodziny”. Drugim „bardzo ważnym punktem jest rola, jaka przypada rodzinie w nowej ewangelizacji”.

Wszyscy biskupi apelują do wiernych o modlitwę w intencji prac synodalnych.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
29°C Poniedziałek
wieczór
25°C Wtorek
noc
20°C Wtorek
rano
29°C Wtorek
dzień
wiecej »