Na koszalińskim cmentarzu ponad 40 osób wzięło udział w ósmym pochówku dzieci zmarłych przed narodzeniem.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca. Potem kondukt żałobny wyruszył z kaplicy cmentarnej w kierunku Pomnika Dzieci Utraconych, gdzie została złożona urna z prochami. 18 października pochowano tam 194 maluszków (154 ze szpitala w Koszalinie i 38 ze szpitala w Kołobrzegu). Łącznie w zbiorowym grobie na koszalińskim cmentarzu złożono już prochy ponad 2 tys. dzieci.
W ceremonii brali udział m.in. Małgorzata i Krzysztof Grandowie, którzy stracili swoje dziecko w maju. Pani Małgorzata była wtedy w 10. tygodniu ciąży. - Kiedy to się stało, nie prosiliśmy o ciało dziecka. Zdecydowaliśmy się właśnie na pochówek zbiorowy. Uznaliśmy, że tak będzie lepiej - mówi Krzysztof Granda. - Ale bardzo chcieliśmy być na tym pogrzebie. Nie wyobrażam sobie inaczej. To przecież członek naszej rodziny. Nadaliśmy mu imię. To nasz Mateusz - mówi pani Małgorzata.
Oboje rodzice przyznają, że w sytuacji, jaka ich spotkała, ważną rolę odegrała wiara w Boga, zarówno ich samych, jak i znajomych i przyjaciół. - Czułam, że po prostu jesteśmy otoczeni modlitwą, że Pan Bóg jest z nami - opowiada Małgorzata Granda.
Wielu specjalistów podkreśla, że rodzicom po stracie dziecka może też pomóc grupa wsparcia. - Nikt nie zrozumie matki, która przez to przeszła, lepiej niż inna matka, która ma za sobą podobne doświadczenie - przyznaje Zofia Wiśniewska, oddziałowa na Oddziale Położniczo-Ginekologicznym Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie, która w swojej pracy często spotyka matki, których dzieci umierają przed urodzeniem.
W Koszalinie w styczniu 2015 roku rozpocznie się kolejny cykl spotkań dla rodziców, którzy przeżyli taką tragedię. Jest to cykl sześciu spotkań zamkniętych, które nie są terapią, ale raczej warsztatami z komunikacji. Podczas spotkań porusza się następujące tematy: "Komunikacja ze sobą", "Kontakt z drugim człowiekiem", "Radzę sobie w trudnych sytuacjach" oraz "Potrafię ci pomóc". Wszyscy, którzy chcieliby wziąć udział w grupie wsparcia w Koszalinie, mogą się zgłaszać do Karoliny Wogórki, wysyłając e-mail na adres: karolinainterwencja@o2.pl.
Ceremonię pogrzebową w Koszalinie poprowadził ks. Piotr Subocz, kapelan koszalińskich szpitali. Z założenia modlitwa przy grobie dzieci utraconych ma mieć charakter ekumeniczny. Jednak duchowni innych wspólnot chrześcijańskich tym razem nie byli obecni.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.