Reklama

Już po spotkaniu biskupów unickich

Liturgia biskupia w soborze katedralnym pw. św. Jerzego (Jura) we Lwowie zakończyła 26 października XVII spotkanie biskupów katolickich Kościołów wschodnich z Europy.

Reklama

Rozpoczęte 24 bm. przebiegało pod hasłem „Posłannictwo i rola Kościołów wschodnich w dzisiejszej Europie” i zgromadziło 45 hierarchów z ponad 20 krajów naszego kontynentu. W tym roku było ono poświęcone 25. rocznicy odzyskania wolności działania przez Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) po ponad 40 latach delegalizacji.

W kazaniu zwierzchnik tego Kościoła arcybiskup większy kijowski i halicki Swiatosław Szewczuk powiedział m.in.: „Dzisiaj zanosimy do Pana modlitwę dziękczynną za 25 lat wolności UKGK na jego ziemi ojczystej”. Przypomniał, że listopad 1989 stał się punktem zwrotnym w dziejach Europy: upadł Mur Berliński i Pan zaczął zmieniać historię podzielonego kontynentu. „To wtedy zwrócił się również do naszego narodu, mówiąc: «Nie płacz, oto przychodzę jako wyzwoliciel...»” – zaznaczył kaznodzieja.

Zauważył, że w ciągu tych 25 lat Pan wskrzesił Kościół do nowego bytu, co miało znaczenie ogólnoświatowe. „Zadajemy sobie dzisiaj pytanie, do czego On nas wskrzesił i jakie powierza nam zadanie? A On odpowiada, że mamy być świadkami Jego zmartwychwstania, głosicielami Jego siły i nosicielami wiary, będącej podstawą i fundamentem narodu ukraińskiego” – tłumaczył arcybiskup większy. Dodał, że Bóg wzywa swych wiernych, aby byli chrześcijanami nowych czasów, Jego świadkami i dzielili się Jego wiarą.

„Przywróciwszy do życia nasz Kościół Zbawiciel oddaje nas swej Matce Maryi, która czuwa nad nami i chroni nas swoją opieką. Niech zetrze Ona łzy naszych matek i trzyma za rękę nasze dzieci. Niech będzie naszą ochroną na wieki” – życzył zwierzchnik UKGK.

Podczas liturgii wystawiono relikwie św. Jana Pawła II, aby wierni mogli oddać im cześć. Pod koniec nabożeństwa wszyscy uczestniczący w nim biskupi odprawili panichidę (rodzaj nabożeństwa za zmarłych) i odmówili modlitwę o wyniesienie na ołtarze sługi Bożego metropolity Andrzeja Szeptyckiego (1865-1944), który w latach 1900-44 stał na czele greckokatolickiej archieparchii (archidiecezji) lwowskiej. Dzień wcześniej, podczas akademii w miejscowej Operze rozpoczęto rok metropolity w związku z przypadającą w przyszłym roku 150. rocznicą jego urodzin.

W czasie obrad 45 hierarchów koncentrowało się na problemach tożsamości i misji katolickich Kościołów wschodnich w ruchu ekumenicznym i w aktualnej sytuacji społecznej w Europie. W końcowym komunikacie podkreślono m.in. prawo i obowiązek opieki duszpasterskiej nad wiernymi z tych wspólnot kościelnych, gdziekolwiek się znajdują, oraz głoszenia Ewangelii tym, którzy jej jeszcze nie znają. Przekazano także wyrazy braterskich pozdrowień dla Kościołów prawosławnych. Zwrócono uwagę, że podziały wyznaniowe są eklezjologiczną anomalią, której nie można uznać za standard dla funkcjonowania i misji Kościoła. Obydwa wyznania wyrażają troskę wobec aktualnych trendów kulturowych i społecznych, które prowadzą do stopniowej sekularyzacji i dechrystianizacji Europy. „Wezwanie do jedności Kościoła Chrystusowego jest jednym z niezbędnych, priorytetowych i nieodwracalnych wymiarów tożsamości katolickich Kościołów wschodnich, mimo trudności i wysiłków drogi ekumenicznej” – napisali hierarchowie Kościołów wschodnich.

Biskupi katolickich Kościołów wschodnich z Europy po raz pierwszy spotkali się w dniach 30 czerwca-6 lipca 1997 w węgierskim mieście Nyiregyháza (stolicy miejscowej eparchii greckokatolickiej Hajdudorog). Spotkanie to nie miało wtedy jeszcze charakteru stałych wydarzeń, taki wymiar mają one mniej więcej od 2005. Od tamtego czasu spotkania takie odbywają się co roku, po kolei w różnych miastach Europy Środkowo-Wschodniej, w ub.r. jego miejscem były Koszyce w Słowacji, rok wcześniej – Zagrzeb, w latach poprzednich m.in. Preszów (Słowacja), Zarwanica (Ukraina), Velehrad (Czechy), Użgorod (Ukraina), Sofia i Oradea Mare (Rumunia).

Współorganizatorami tych wydarzeń są miejscowe Kościoły wschodnie, Rada Konferencji Biskupich Europy (CCEE) i Kongregacja Kościołów Wschodnich.

Przeczytaj również:

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama