W niedzielę Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

„Ocalmy chrześcijan w Syrii” - to hasło VI Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

W najbliższą niedzielę w całym kraju odbywać się będą modlitwy w intencji syryjskich chrześcijan, zorganizowana zostanie też zbiórka pieniędzy. Organizatorem tego wydarzenia jest stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Ks. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji stowarzyszenia przypomina, że najcenniejszą rzeczą, którą możemy ofiarować chrześcijanom w Syrii to nasza pamięć i modlitwa. Wskazuje też na codzienny dramat Syryjczyków.

„W ciągu ponad trzech lat wojny zabitych zostało 200 tys. osób. Co najmniej 3 mln Syryjczyków uciekło z kraju, a 7 mln osób to uchodźcy wewnętrzni, którzy opuścili domy w poszukiwaniu bezpieczniejszego miejsca dla swoich najbliższych - mówi ks. Cisło. - Szczególnie dramatyczna jest sytuacja chrześcijan. To, co im najbardziej doskwiera to powszechny brak bezpieczeństwa i niepewność przyszłości. Nigdy nie wiedzą, kiedy spadną kolejne bomby i kiedy do ich domów znów wtargną islamscy fundamentaliści. Takie gesty solidarności, jakie okazują Polacy, czyli modlitwa, zainteresowanie ich losem, a także konkretne materialne wsparcie są konieczne i bardzo ważne. Muszę przyznać, że w ciągu tych sześciu lat organizowania przez nas Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym dotarł do świadomości wielu Polaków fakt, że chrześcijanie są najbardziej prześladowaną religią na świecie. Do tej pory mało kto przypominał te dramatyczne liczby. Ostatnie dane mówią, o 105 tys. chrześcijan zabijanych za wiarę, co roku. Oznacza to, że co pięć minut na świecie ginie jeden chrześcijanin”.

Tylko w tym roku Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie na pomoc uchodźcom syryjskim przeznaczyło ponad 5 mln złotych. Ponieważ zbliża się zima i namioty, w których przebywają uchodźcy nie będą wystarczające, z pomocą Konferencji Episkopatu Polski Pomoc Kościołowi w Potrzebie przygotowało projekt postawienia kontenerów, w których przebywać będą mogły całe rodziny. Znajdą one swoje miejsce w Ankarze, chrześcijańskiej dzielnicy miasta Erbil w Iraku.

Ofiarę na rzecz potrzebujących Syryjczyków można złożyć m.in. za pomocą SMS-a o treści „Ratuje” pod nr 72405 (koszt 2 zł +VAT, 2,46 zł brutto). Akcja trwa od 1 listopada do 31 grudnia br.
 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
25°C Poniedziałek
noc
20°C Poniedziałek
rano
30°C Poniedziałek
dzień
31°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »