Po raz 23. do Polski trafi Betlejemskie Światło Pokoju. Harcerze odbiorą je 14 grudnia w Wiedniu i przekażą na Litwę, Ukrainę, Białoruś, do Rosji, Niemiec i Danii.
Od 17 lat Betlejemskie Światło Pokoju wspiera Caritas Polska przekazując ZHP świece Wigilijnego Działa Pomocy Dzieciom, gdyż oba te przedsięwzięcia łączy wspólna misja pomagania dzieciom i młodzieży. - Nie wystarczy pomóc materialnie. Nie ma nic cenniejszego niż spotkania człowieka z człowiekiem. W tym roku w paczkach od rodzin polskich dla rodzin ukraińskich były też listy. One dodawały otuchy. Tak samo jest ze świecami. Chodzi o relacje. Teraz skauci z Ukrainy przekażą światło skautom z Rosji. To będzie wymiana symboliczna, światło naszej wiary - zauważył Paweł Kęska, rzecznik prasowy Caritas Polska.
Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 r. w Linz w Austrii jako część działań charytatywnych przed Bożym Narodzeniem. Akcja nosiła nazwę "Światło w ciemności” i była zapoczątkowana przez austriackie radio i telewizję. Rok później patronat nad nią objęli austriaccy skauci. Każdego roku jedno dziecko odbiera światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, gdzie płonie wieczny ogień. Płomień niesiony przez kraje i kontynenty obiega świat. W Europie trafia najpierw do Wiednia, skąd jest przekazywane skautom z poszczególnych krajów. W swojej 27-letniej tradycji, mimo zmieniających się warunków politycznych, Betlejemskie Światło Pokoju nigdy nie zostało przerwane, będąc znakiem pokoju i symbolem pojednania między narodami.
W Polsce od 1991 r. światło odbiera ZHP. Jest przekazywane do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów. W ramach akcji działa Betlejemska Poczta Zuchowa przeznaczona dla młodszych dzieci, które mogą przesyłać własnoręcznie zrobione pocztówki w dowolnej technice plastycznej do Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanym. Pocztówki powinny zawierać imię i nazwisko, wiek dziecka oraz jego "prośbę do nieba". Wszystkie kartki zostaną przekazane słowackim skautom na pamiątkę wspólnego spotkania podczas Mszy Świętej.
Informacje o Betlejemskim Świetle Pokoju oraz miejsca, w których będzie można odebrać płomień są na stronie internetowej www.swiatlo.zhp.pl.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.