Reklama

Kościół w Polsce 2014 - najważniejsze wydarzenia

Publikujemy kalendarium najważniejszych wydarzeń 2014 roku w Kościele w Polsce.

Reklama

MAJ

3 – Ks. prof. Michał Heller, wybitny filozof i kosmolog, uhonorowany został przez prezydenta Orderem Orła Białego – najstarszym i najwyższym polskim odznaczeniem państwowym.

10 – Bp Jacek Jezierski, 64-letni biskup pomocniczy archidiecezji warmińskiej, został mianowany przez papieża Franciszka biskupem elbląskim. Zastąpił na tym stanowisku bp. Jana Styrnę, który z powodu choroby złożył rezygnację z urzędu.

17 – Bp Wojciech Polak, sekretarz generalny KEP, został mianowany przez papieża metropolitą gnieźnieńskim i Pryma-sem Polski. 49-letni biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej zastąpił na tym urzędzie abp. Józefa Kowalczyka, który przeszedł na emeryturę. Podczas ingresu do katedry gnieźnieńskiej 7 czerwca abp Polak powiedział, że pragnie być z wiernymi i wspólnie z nimi „realizować misyjne marzenie o dotarciu z Ewangelią Jezusa Chrystusa do wszystkich”.

25 – Kamienne tablice z Deklaracją Wiary Lekarzy złożono na Jasnej Górze podczas jubileuszowej 90. Pielgrzymki Służby Zdrowia. Deklaracja głosi m.in., że ludzkie ciało i życie, będące darem Boga, są święte i nietykalne od poczęcia do naturalnej śmierci. Inicjatorką powstania Deklaracji, którą w chwili składania jej na Jasnej Górze popierało już ponad 3 tys. osób, jest słynna lekarka, przyjaciółka Jana Pawła II dr Wanda Półtawska.

CZERWIEC

1 – W Święto Dziękczynienia, które obchodzono już po raz siódmy, Polacy dziękowali Bogu za kanonizację Jana Pawła II oraz 25 lat odzyskanej wolności. Uroczystej Mszy św. sprawowanej z tej okazji przed warszawską Świątynią Opatrzności Bożej przewodniczył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. 4 czerwca z kolei przewodniczył on Mszy św. w katedrze warszawskiej w 25. rocznicę wyborów 1989 r. – Pragnę przypomnieć wasz wkład w dziedzictwo europejskie, polegający na eksponowaniu roli moralności w polityce – mówił gość z Watykanu w obecności władz państwowych, w tym prezydenta RP.

7 – Ponad 70 tys. młodych uczestniczyło w 18. Spotkaniu Młodych na Polach Lednickich zainicjowanym przez dominikanina o. Jana Górę. Centralnej Mszy św. w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego przewodniczył nowy Prymas Polski, który przyjechał na Lednicę po swoim ingresie do katedry gnieźnieńskiej. Hasłem spotkania były słowa: „W imię Syna”, a tematyka celebracji dotyczyła relacji synostwa względem Boga.

10 – Bp Artur Miziński, 49-letni biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej, został wybrany sekretarzem generalnym KEP. Bp Miziński jest doktorem habilitowanym prawa kanonicznego, kierownikiem Katedry Kościelnego Prawa Karnego KUL oraz adwokatem Roty Rzymskiej. W rozmowie z KAI za priorytet dla Kościoła w Polsce uznał „przejście z duszpasterstwa czysto zachowawczego do zdecydowanie misyjnego”.

10 – Katolicka Agencja Informacyjna obchodziła 20. rocznicę działalności. „Dziękujemy KAI za dzieło ewangelizacji poprzez informację, za jej obecność na rynku mediów, za działalność promocyjną Kościoła, która przybliża Kościół Boży także mediom świeckim, wyjaśniając im jego naturę” – powiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w siedzibie Sekretariatu KEP.

11 – Po raz pierwszy w historii nadanie tytułu „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” odbyło się podczas zebrania plenarnego polskiego Episkopatu. Za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej uhonorowano pośmiertnie trzech polskich księży i dwie siostry zakonne. Krewnym uhonorowanych medale i dyplomy wręczył ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner, który w rozmowie z KAI powiedział, że Izrael ma moralny dług wobec Polaków.

14 – Pod hasłem „Posłani, aby odnowić świat” w sanktuarium św. Stanisława Kostki w Warszawie odbył się IV Ogólnopolski Kongres Ruchów i Stowarzyszeń. Ponad 600 przedstawicieli 140 ruchów zastanawiało się nad tym, jak aktywnie prze-mieniać w duchu Ewangelii środowiska, w jakich żyją. W Polsce ok. 3 mln osób angażuje się w tego rodzaju zrzeszenia.

20-21 – Międzynarodowa Konferencja pt. „Jak rozumieć i odpowiedzieć na wykorzystanie seksualne małoletnich w Koście-le” odbyła się na Akademii „Ignatianum” w Krakowie. Wśród prelegentów byli wybitni eksperci z Niemiec i Stanów Zjednoczonych oraz ks. dr Robert Oliver, promotor sprawiedliwości Kongregacji Nauki Wiary. Najmocniejszy akcent spotkania stanowiła pierwsza w Polsce liturgia pokutna za grzechy wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży przez duchownych. – Zawstydzeni i skruszeni prosimy o przebaczenie. Prosimy Boga i prosimy ludzi skrzywdzonych przez kapłanów – mówił podczas liturgii biskup płocki Piotr Libera.

28 – Ks. Jan Kaczkowski i Piotr Żyłka zostali ex aequo laureatami tegorocznej Nagrody Ślad im. Biskupa Jana Chrapka. Specjalną nagrodę Ślad Diamentowy, przyznawaną za całokształt dokonań, odebrał Bohdan Cywiński – wybitny publicysta, historyk Kościoła, autor słynnych „Rodowodów niepokornych” i wielu znakomitych monografii nt. Kościoła w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym ostatnio wydanej pt. „Szańce kultur”. Nagrody wręczono podczas gali w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
8°C Środa
wieczór
5°C Czwartek
noc
6°C Czwartek
rano
8°C Czwartek
dzień
wiecej »

Reklama