Reklama

Prymas kompromisu

- Uczestniczył w misji jednoczenia społeczeństwa zarówno w latach 80. XX w., w czasie stanu wojennego, a potem w trudnych wyzwaniach lat 90. i wcale niełatwych wyzwaniach wieku XXI - mówi o kard. Józefie Glempie jego następca w Warszawie, kard. Kazimierz Nycz. Dziś druga rocznica śmierci Prymasa Polski.

Reklama

Dwa lata temu odszedł po długim życiu, po roku poważnej i ciężkiej choroby gorliwy i strudzony pasterz po wieczną nagrodę do Ojca.

- Kard. Józef Glemp uczestniczył w misji jednoczenia społeczeństwa zarówno w latach 80. XX w., w czasie stanu wojennego, a potem w trudnych wyzwaniach lat 90. i wcale niełatwych wyzwaniach wieku XXI. Miał świadomość tego, że apostoł musi być dla wszystkich i musi pełnić funkcję jednania - mówi z uznaniem jego następca w misji arcybiskupa warszawskiego, kard. Kazimierz Nycz.

Większość Polaków docenia, że kard. Józef Glemp przeprowadził Kościół przez najbardziej dramatyczne czasy. - Obejmując prymasowski urząd wszedł w samo epicentrum wydarzeń najnowszej historii Polski - mówi wspominając śp. Prymasa Józefa Glempa abp Henryk Hoser. Zdaniem bp warszawsko-praskiego Henryka Hosera, lata posługi kard. Glempa były zdecydowanie trudniejsze niż czasy jego poprzednika, kard. Stefana Wyszyńskiego. Obejmując bowiem urząd 7 lipca 1981 roku kard. Glemp stał się dla wielu najwyższym autorytetem wskazującym rozwiązania dla całego narodu i to jemu w dużej mierze zawdzięczamy powstrzymanie w tym okresie bratobójczych walk zbrojnych. Uważał bowiem, że trzeba zrobić wszystko aby nie dopuścić do sytuacji, w której Polacy będą walczyć przeciwko sobie rozlewając własną krew – uważa arcybiskup praski, dodając, że przy całym swoim dorobku oraz zasługach dla Kościoła prymas Józef Glemp był człowiekiem niezwykle skromnym. Miał także świadomość swoich ograniczeń i błędów, które potrafił z odwagę wyznawać publicznie.

Prymas senior kard. Józef Glemp zmarł 23 stycznia 2013 roku. Miał 83 lata, chorował na nowotwór. Zgodnie ze swą wolą, został pochowany w Krypcie Arcybiskupów Warszawskich w podziemiach stołecznej archikatedry św. Jana Chrzciciela.

W uroczystościach pogrzebowych kardynała Glempa uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem Bronisławem Komorowskim na czele, 110 kardynałów i biskupów z Polski i innych krajów oraz kilkuset księży, przedstawiciele innych Kościołów, różnych organizacji i instytucji oraz tłumy wiernych.

Kard. Glemp przez 23 lata (do 2004 r.) przewodził Konferencji Episkopatu Polski; zastąpił kard. Stefana Wyszyńskiego, którego był sekretarzem. Do 2009 r. pełnił urząd prymasa Polski. Kard. Glemp stał na czele Kościoła w Polsce w czasie stanu wojennego, przemian ustrojowych w 1989 r. oraz integracji z Unią Europejską.

Prymas senior przyczynił się do organizacji pielgrzymek do naszego kraju papieży: Jana Pawła II i Benedykta XVI. Rozpoczął i prowadził dialog z Kościołem prawosławnym w Rosji, którego efektem był wspólny dokument wzywający do pojednania Polaków i Rosjan. Episkopat Polski pod przewodnictwem kard. Glempa prosił o wybaczenie wszelkiego zła, jakie ze strony Polaków dotknęło Żydów w Jedwabnem i innych miejscach. Prymas senior zainicjował proces beatyfikacyjny ks. Jerzego Popiełuszki na szczeblu archidiecezji warszawskiej.

Kard. Józef Glemp zmarł 23 stycznia 2013 r. w warszawskim szpitalu. Msza św. w Jego intencji w rocznicę śmierci zostanie odprawiona w archikatedrze warszawskiej, o godz. 19. Będzie jej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Wtorek
wieczór
4°C Środa
noc
3°C Środa
rano
5°C Środa
dzień
wiecej »

Reklama