Reklama

Niezapomniany prymas

Kard. Józef Glemp uczestniczył nie tylko w historii Polski, ale Europy i świata - mówili uczestnicy prezentacji pierwszej monografii poświęconej zmarłemu sześć lat temu prymasowi Polski.

Reklama

W przeddzień 6. rocznicy śmierci kard. Józefa Glempa w siedzibie Episkopatu Polski zaprezentowano pierwszą monografię poświęconą zmarłemu 23 stycznia 2013 r. metropolicie warszawskiemu i Prymasowi Polski.

- Dane mi było być bardzo blisko niego i rozmawiać dziesiątki godzin, bo znałem go przez 24 lata mojego biskupstwa i wspólnej pracy w Episkopacie. Od początku swojego prymasowskiego pontyfikatu stanął przed wielkimi wyzwaniami. Przejmował funkcję po wielkim Prymasie Tysiąclecia, ale wyszedł z jego cienia bardzo szybko i w sposób bardzo udany. Zdał z tego egzamin nie tylko w czasie stanu wojennego, ale i w latach przełomu 1989 r., które były jeszcze trudniejsze pod względem społeczno-politycznym - mówił podczas prezentacji kard. Kazimierz Nycz, podkreślając że kard. Józef Glemp był czasem nierozumiany, ale to jemu historia przyznała rację.

- Nie troszczył się o nic dla siebie. Pamiętam jego dramatyczny apel podczas strajków 1988 r. i jego stosunek do Okrągłego Stołu. Gdyby chciał ktoś za to prymasa źle ocenić, a takich nie brakuje, byłby ahistoryczny i oznaczałoby, że nie wie, jak było - dodał następca kard. Glempa w metropolii warszawskiej. 

Według kard. Kazimierza Nycza, pełna ocena postawy prymasa, choćby z czasu sporów o krzyże na terenie obozu w Oświęcimiu i obecności sióstr klauzurowych, będzie możliwa dopiero, gdy nastąpi pełne otwarcie archiwów, także watykańskich.

Więcej o śp. kard. Józefie Glempie:

„Historyczne i polityczne aspekty komunikacji społecznej prymasa Józefa Glempa w okresie przełomu w Polsce w latach 1981-1992” autorstwa dr Mileny Kindziuk z Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie to pierwsza naukowa monografia poświęcona postaci prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Autorka ponad 600-stronnicowej monografii pokazuje kard. Józefa Glempa jako wielkiego patriotę, który ze „skarbca wydobywa rzeczy nowe i stare”, przypominając w swoim nauczaniu niezliczone zastępy polskich bohaterów i świętych.

- Prymas Glemp, chociaż nie był ani politykiem, ani historykiem, przez publiczne wystąpienia i działania miał głęboki wpływ na wiele dziedzin ówczesnego życia. A spuścizna, którą zostawił pokazuje, że był nie tylko tytanem pracy, ale przede wszystkim dla wielu wspaniałym ojcem. Choć jego decyzje nie przynosiły mu łatwej popularności, oceniane z dzisiejszej perspektywy, dały błogosławione owoce - mówi dr Milena Kindziuk.

Galerie zdjęć:

Solidnie udokumentowane opracowanie ukazało się staraniem Wydawnictwa Naukowego UKSW oraz Instytutu Pamięci Narodowej, w ramach projektu badawczego „Biskupi w realiach komunistycznego państwa”. Podczas prezentacji książki, prof. Paweł Skibiński zwrócił uwagę, że książka nie jest hagiografią kard. Józefa Glempa, choć pisana jest z życzliwością wobec jego dokonań. Podkreślił wciąż niedostatecznie opracowane przez naukowców źródła historyczne, także zagraniczne dotyczące posługi prymasa Glempa, które pozostają jeszcze niedostępne, albo zbyt bogate by zebrać je w jedno opracowanie.

- Niewątpliwie bowiem mamy do czynienia z człowiekiem, który uczestniczył nie tylko w historii Polski, ale Europy i świata - stwierdził.

Kard. Józef Glemp urodził się w Inowrocławiu 18 grudnia 1929 r., w rodzinie robotniczej. Po zdaniu matury wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1956 r. Jedenaście lat później, w 1967 r. ks. Glemp został osobistym sekretarzem prymasa Stefana Wyszyńskiego.

W marcu 1979 r. został biskupem diecezji warmińskiej, sakrę przyjął z rąk prymasa Wyszyńskiego. Po jego śmierci w maju 1981 został arcybiskupem warszawskim i gnieźnieńskim oraz prymasem Polski.

W 1983 roku otrzymał godność kardynała. Jako ostatni z prymasów przez wiele lat łączył funkcję metropolity warszawskiego i gnieźnieńskiego z funkcją przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Jako opiekun polskiej emigracji odwiedzał Polonię na całym świecie.

W 2007 r. kard. Glemp przeszedł na emeryturę. Decyzją papieża Benedykta XVI tytuł prymasa zachował do 80. roku życia, czyli. do 2009 r.

Zmarł 23 stycznia 2013 r. w Warszawie w wieku 83 lat. Został pochowany w kryptach archikatedry warszawskiej. Od trzech lat jego grobem opiekuje się Akcja Katolicka, którą kardynał powołał w archidiecezji.

W szóstą rocznicę śmierci, kard. Józefa Glempa, 23 stycznia o godz. 19 Mszy św. w bazylice św. Jana Chrzciciela w intencji kard. Józefa Glempa będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Po Mszy św. celebransi i wierni złożą kwiaty przy sarkofagu Prymasa. Tego dnia krypty archikatedry będą dostępne przez cały dzień.

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Środa
noc
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
4°C Środa
wieczór
wiecej »

Reklama