Wybory we wschodniej części Śląska

W niedzielę 8 lutego głosować będą mieszkańcy Tychów, Mysłowic i powiatu bieruńsko-lędzińskiego.

To wybory uzupełniające wybory do Senatu RP. Fotel senatora zwolniła Elżbieta Bieńkowska, która objęła stanowisko Komisarza Komisji Europejskiej.

Kadencja zwycięzcy nie będzie długa – zaledwie kilkumiesięczna, bo kolejne wybory parlamentarne mają odbyć się już jesienią. Startuje tylko trzech kandydatów. Aby poznać ich poglądy na tematy światopoglądowe, zaprosiliśmy ich do odpowiedzi w naszej sondzie. Zamieszczamy je poniżej w porządku alfabetycznym, wraz z krótkimi tekstami na temat każdego z kandydatów.

Jak Pan zagłosuje, jeśli w Senacie RP dojdzie do głosowań w następujących sprawach :

1. Wprowadzenie instytucji związków partnerskich

2. Zwiększenie prawnej ochrony dzieci nienarodzonych

3. Wprowadzenie zakazu tworzenia ludzi przez procedurę in vitro

Legenda: Za zapowiedzi głosowania zgodnie z nauką Kościoła przyznawaliśmy "+". Zapowiedź wstrzymania się od głosu oznaczyliśmy to jako "0". Przy braku jednoznacznej odpowiedzi stawialiśmy znak "?"

Wybory we wschodniej części Śląska   Archiwum Dariusza Dyrdy Dariusz Lucjan Dyrda

KWW Ze Śląska – Nie z Partii

1. Brak jednoznacznej odpowiedzi ?

2. Brak jednoznacznej odpowiedzi ?

3. Brak jednoznacznej odpowiedzi ?

Jest jednym z liderów Ruchu Autonomii Śląska. Nie chciał jednoznacznie odpowiedzieć na pytania w naszej sondzie, co samo w sobie jest już jakąś odpowiedzią. Wyjaśnił, że dla niego kluczowy jest zakres ochrony życia czy uprawnień dla związków partnerskich. - Na tak postawione pytania nie da się uczciwie odpowiedzieć. Istotne są bowiem szczegółowe zapisy ustaw, a nie ogólne hasła, zgodnie z przysłowiem „diabeł kwi w szczegółach” - stwierdził.

Dariusz Dyrda deklaruje narodowość śląską i walczy o jej uznanie, m.in. w wydawanym przez siebie miesięczniku „Ślůnski Cajtung”. Pisze książki, m.in. po śląsku. Ma dwie córki, mieszka w Lędzinach. Jest synem znanego rzeźbiarza Augustyna Dyrdy. W „zwykłych” wyborach do Senatu raczej nie miałby szans, ale w uzupełniających jego nazwisko liczy się w stawce. A to dlatego, że przy niskiej frekwencji wygra ten, czyj elektorat jest bardziej zmobilizowany.

 

Wybory we wschodniej części Śląska   Archiwum Michała Gramatyki Michał Sebastian Gramatyka

KW Platforma Obywatelska RP

1. Przeciw +

2. Za +

3. Wstrzymam się 0

Jest doktorem prawa, specjalizującym się w kryminalistyce, nauczycielem akademickim UŚ. Niespełna trzy miesiące temu z ramienia PO zdobył mandat radnego Sejmiku Województwa Śląskiego. Przedtem był przewodniczącym tyskiej Rady Miasta i – w latach 2009–2013 – wiceprezydentem Tychów do spraw gospodarki przestrzennej. Z magistratu przeszedł do energetycznego koncernu Enea na stanowisko wicedyrektora.

Jego szanse w wyborach do Senatu zwiększa fakt, że poparcia udzielili mu unijna komisarz Elżbieta Bieńkowska, prezydent Tychów Andrzej Dziuba i prezydent Mysłowic Edward Lasok. Z drugiej jednak strony być może będzie musiał zapłacić cenę za postawę śląskich posłów PO w czasie nocnego przyjmowania specustawy o „wygaszaniu” kopalń.

Michał Gramatyka ma żonę i dzieci. W wolnych chwilach gra na gitarze basowej i śpiewa szanty oraz morski folk w znanym zespole „Perły i łotry”. Organizuje też w Tychach szantowe festiwale.

 

Wybory we wschodniej części Śląska   Archiwum Czesława Ryszki Czesław Wincenty Ryszka

KW Prawo i Sprawiedliwość

1. Przeciw +

2. Za +

3. Za +

Pisarz i dziennikarz. W latach 70. zeszłego wieku zatrudnił się na sześć lat w „Gościu Niedzielnym”, później kierował działem religijnym w nieistniejącym już tygodniku „Katolik”, aż wreszcie zakorzenił się w wydawanej w Częstochowie „Niedzieli”. Pochodzi z Goławca, obecnej dzielnicy Lędzin. Ma żonę Elżbietę, dwóch dorosłych synów i córkę, którzy założyli już własne rodziny, oraz kilkoro wnucząt.

W politykę zaangażował się w końcu XX wieku: w 1997 roku został posłem AWS. Później przez dwie kadencje był senatorem z ramienia PiS, wybieranym z okręgu częstochowskiego. Z rodzinnego okręgu startuje po raz pierwszy.

Jest autorem ponad 50 książek na tematy związane z religią. Są wśród nich „Winnica Padre Pio”, „Stygmatycy”, „Fatima, objawienie końca czasów”, „Papież końca czasów”, oraz trylogia „Jasnogórska opowieść”, „Przeor Kordecki” i „Blizny”. Pisał też na tematy polityczne, m.in. „Prosto z Sejmu” i „Widziane z Senatu”.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
8°C Czwartek
rano
14°C Czwartek
dzień
15°C Czwartek
wieczór
12°C Piątek
noc
wiecej »