Do 8 marca w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie trwa Adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju na świecie przy ołtarzu DONUM CARITAS ET PAX, przeznaczonym do bazyliki Matki Bożej Pokoju w Yamoussoukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej.
Niezwykły ołtarz wykonany przez artystę Mariusza Drapikowskiego przeznaczony jest dla bazyliki Matki Bożej Pokoju w Yamoussoukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Zbudowany z rytowanego szkła i inspirowany Całunem Turyńskim, który Benedykt XVI określił jako piątą Ewangelię jest jednym z 12 ołtarzy, które trafią do tworzonych dwunastu Ośrodków Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju. Wszystkie utworzą dzieło „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”.
Pierwsze Centrum Modlitwy o Pokój powstało w kaplicy przy IV stacji Drogi Krzyżowej w Jerozolimie, gdzie od 2009 roku trwa adoracja Najświętszego Sakramentu w ołtarzu nazwanym „Tryptyk Jerozolimski”. Kolejna „Gwiazda” swoje miejsce znalazła w Azji Centralnej, na północy Kazachstanu, w sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Oziornem, gdzie Mariusz Drapikowski ze stowarzyszeniem Communita Regina della Pace przekazał ołtarz "Gwiazda Kazachstanu".
W centrum ołtarza pokazanego na Ursynowie widać Pietę, Matkę Współcierpiącą. Po Jej prawej stronie umieszczono relikwie krwi Jana Pawła II, wokół - krzyże różnych chrześcijan. W ołtarz wbudowany jest również jaspis, kamień symbolizujący w Piśmie św. pokolenie Judy, z którego wywodził się Chrystus.
- Adoracja jest przedłużeniem Eucharystii. Dzięki niej możemy docierać do Boga, który daje pokój naszym sercom – mówi Mariusz Drapikowski, zapowiadając kolejne ołtarze: dla Kibeho w Rwandzie, dla Korei Południowej oraz dla Filipin.
W inauguracji modlitwy o pokój wziął udział 15 lutego bp Rafał Markowski.
- Nasza modlitwa jest często zagrożona przez aktywizm. Wydaje nam się, że jeszcze tyle musimy zrobić, a zapominamy by przed tą pracą przyklęknąć – mówił w homilii bp Rafał Markowski, przypominając że gdy Chrystus rozpoczynał działalność publiczną, po 30 latach ukrytego życia, wyszedł na 40 dni na pustynię. – Chciałoby się zapytać: „Panie, ludzkość czekała na ciebie tyle tysięcy lat, a ty znowu idziesz się modlić?”. A Jezus wstawał wczesnym rankiem, gdy było jeszcze ciemno, okradał się z własnego snu, by spędzać czas na modlitwie. Pozostał dla nas wskazówką, jak żyć.
Biskup Rafał Markowski zwrócił uwagę, że modlitwa w intencji pokoju ma tym większy sens, że żyjemy w świecie, który potrafi zachwycać rozwojem technicznym, ale potrafi także przerażać tym, co człowiek może uczynić człowiekowi. - Nie raz trzeba więc przyjść na kolanach do Tego, który ma w ręku losy tego świata i losy każdego z nas. Modlitwa jest darem Boga, złożonym w nasze ręce. On nie wylicza nam czasu, nie zmusza nas do niej. Tylko od nas zależy jak ten dar wykorzystamy – mówił biskup, zachęcając do modlitwy za pokój nie tylko przez najbliższe trzy tygodnie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.