Z okazji 25. rocznicy koronacji cudownego wielickiego wizerunku Matki Bożej Łaskawej w pracowni Mariusza Drapikowskiego powstały nowe korony i sukienka dla Maryi. Poświęcenie szat - w najbliższą sobotę.
Nowa suknia i korony są wotum wdzięczności za 4 wieki opieki Matki Bożej Łaskawej nad ziemią wielicką. Szaty utrzymane są w oryginalnej kolorystyce obrazu. - Czerwień oznacza cierpienie Matki na drodze krzyżowej Jezusa, a kolor niebieski jest symbolem nieba - wyjaśnia o. Jacek Biegajło, kustosz sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Wieliczce.
Suknia Maryi została ozdobiona złotymi elementami, m.in. lilijkami andegaweńskimi. Wykonana jest z korali, bursztynów, rubinów, szmaragdów i pereł. Oprócz koron, głowę Maryi otacza wieniec z 12 gwiazd, w nawiązaniu do Apokalipsy św. Jana. - Dla Maryi chcemy ofiarować wszystko, co najcenniejsze - podkreśla o. Biegajło.
Nowe szaty Księżnej Wieliczki powstały dzięki hojności firm i osób prywatnych. Są wspólnym dziełem społeczności solnego miasta, które ratowała od bombardowań, epidemii, katastrof w kopalni.
Kult Pani Wielickiej trwa co najmniej od 1623 r., kiedy na przedmieściach stanął klasztor braci mniejszych reformatów. Wcześniej była tam murowana kapliczka pw. św. Antoniego z Padwy, patrona górników. W kaplicy tej znajdował się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem.
Opiece Maryi wieliczanie przypisują fakt, że gdy w 1655 r. wojska szwedzkie zajęły miasto, klasztor został nietknięty. Dzięki Jej łaskawości ugaszono rok później pożar w kopalni, a w czasach "morowego powietrza" Pani Wielicka ratowała przed śmiercią mieszkańców i zakonników. Podczas I wojny światowej Rosjanie ostrzeliwali miasto i klasztor, w którym schroniło się wielu mieszkańców Wieliczki. Bomby padały gęsto - w ogrodzie, w krużgankach - ale żadna nie trafiła w kościół. W styczniu 1945 r. Wieliczka znów była bombardowana, a mieszkańcy chronili się w piwnicach klasztornych i na krużgankach. Kościół chwiał się w posadach, ale ocalał, jak i ludzie w nim schronieni. Przed cudownym wizerunkiem polecali Maryi swoją niebezpieczną pracę górnicy, oddając pod Jej opiekę siebie i swoje rodziny.
W 1995 r. na skronie Matki Bożej i Dzieciątka kard. Franciszek Macharski nałożył korony poświęcone przez Jana Pawła II. Były one wotum mieszkańców miasta za ocalenie od zalania w 1992 roku.
W ćwierćwiecze tego wydarzenia bp Damian Muskus OFM poświęci nowe szaty dla Maryi. Uroczystość odbędzie się w najbliższą sobotę o 12.00. Planowano, że tego dnia swoją Opiekunkę mieszkańcy Wieliczki uczczą na miejskim rynku, jednak pandemia spowodowała zmianę programu. Msza św. zostanie odprawiona w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Będzie transmitowana w internecie.
Więcej o kulcie Matki Bożej Łaskawej Księżnej Wieliczki w "Gościu Krakowskim" nr 23 na 7 czerwca.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.