Nowy biskup w Łodzi. Pan jest jego światłem

Ks. Marek Marczak jest najmłodszym biskupem w polskim episkopacie.

Sakry biskupiej w Bazylice Archikatedralnej, wypełnionej duchowieństwem, przedstawicielami władz rządowych, samorządowych oraz wiernymi, ks. Marczakowi, nowemy biskupowi pomocniczemu, udzielił metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski wraz z nuncjuszem apostolskim abp Celestino Migliore oraz abp Władysławem Ziółkiem, emerytowanym arcybiskupem Łodzi. W uroczystej Mszy św. uczestniczył także m.in. Papieski Jałmużnik abp Konrad Krajewski (pochodzący z Archidiecezji Łódzkiej),

Przed obrzędem święceń, biskup – nominat złożył wyznanie wiary i przysięgę wierności ojcu świętemu. - Powstań, Księże Biskupie Marku, i dawaj świadectwo o Światłości – rozpoczął uroczystą homilię metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski. - Na przekór oświeceniowej tradycji, według której człowiek powinien kierować się jedynie światłem własnego rozumu, a także na przekór współczesnej kulturze, która każe człowiekowi powodować się tylko własnymi emocjami, swym biskupim zawołaniem pragniesz, Drogi Księże Biskupie Marku, głosić wobec wszystkich, że jedynie Chrystus jest „światłością świata” i że tylko ten, kto idzie za Nim, „nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia” – mówił abp Jędraszewski.

Następnie życzył biskupowi – nominatowi sił i wytrwałości do pełnienia zobowiązania, jakie postawił przed nim Bóg. - Powstań, biskupie Marku, bo przyszło Twe światło, Chrystus, Światłość świata, który pragnie uczynić Ciebie następcą Apostołów!”. Przyjmij zatem biskupią mitrę jako znak Twego zobowiązania, aby zawsze jaśniał w Tobie blask osobistej świętości. Biskupie Marku, weź w swe dłonie biskupi pastorał i jak prawdziwy i nieugięty pasterz: Idź! Idź do tych, którzy spełniają „wymagania prawdy” i których uczynki zostały dokonane w Bogu,i dlatego nie boją się zbliżać się do światła. Idź może jeszcze bardziej do tych, którzy ciągle jeszcze znajdują się w „cienistej krainie śmierci”. Niech dzięki Twemu głoszeniu Ewangelii ujrzą światło wielkie, niech na skutek Twego świadectwa życia wzejdzie dla nich światło Chrystusa. Idź z miłością zwłaszcza do biednych i zagubionych, do tych, których nie chcą dostrzec możni tego świata, do tych, którzy tak często są określani pogardliwym mianem społecznego marginesu i patologią, a z którymi zechciał utożsamić się nasz pełen miłosierdzia Pan – mówił metropolita łódzki.

„Dominus Lux Mea” - "Pan moim światłem" - te słowa z Psalmu 27 są zawołaniem biskupim dotychczasowego rektora łódzkiego Wyższego Seminarium Duchownego. Widniej ono w jego herbie. Tarcza jego biskupiego znaku została podzielona na cztery części i oznaczona kolorami: niebieskim i czerwonym. W pierwszej części tarczy znajduje się ośmioramienna gwiazda; w drugiej części został przedstawiony lew "in moeca", uskrzydlony ze złotą aureolą, podtrzymujący na przednich łapach otwartą złotą księgę Ewangelii, zawierającą słowa zapisane w czterech linijkach: PAX TIBI MARCE (Pokój Tobie, Marku), na drugiej stronie, również w czterech linijkach: EVANGELISTA MEVS (Mój Ewangelisto); słowa te zapisane zostały wielką literą rzymską w kolorze czarnym. Trzecia część tarczy herbu przedstawia symbol Piotrkowa Trybunalskiego: biały orzeł z rozłożonymi skrzydłami, otwartym dziobem i szponami oznaczonymi złotym kolorem. W czwartej części znajdujemy symbol Archidiecezji Łódzkiej: łódź w kolorze złotym, z drewnianym żaglem zakończonym krzyżem metropolitalnym. W części centralnej tarczy herbu znajduje się słońce.

Ksiądz Marek Marczak urodził się w 1969 r. w Piotrkowie Trybunalskim. Absolwent I Liceum Ogólnokształcące w tym mieście, wstąpił bezpośrednio po maturze w 1987 r. do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Przyjął świecenia kapłańskie 11 czerwca 1994 roku. Po jego ukończeniu, przez dwa lata był wikariuszem w parafii św. Andrzeja Apostoła w Restarzewie Poduchownym. W 1996 roku rozpoczął studia specjalistyczne z zakresu teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, które ukończył w 2004 r. uzyskując tytuł doktora teologii.

Od 2004 r. prowadzi zajęcia dydaktyczne z teologii dogmatycznej w Wyższym Seminarium Duchownym oraz w Instytucie Teologicznym w Łodzi. W 2005 r. został skierowany jako pomoc duszpasterska do parafii św. Doroty i św. Jana Chrzciciela w Łodzi. Uczestniczy w spotkaniach kręgów Kościoła Domowego. Arcybiskup Marek Jędraszewski Metropolita Łódzki, w 22 listopada 2012 roku mianował go archidiecezjalnych duszpasterzem pracowników nauki, zaś 15 sierpnia 2013 roku – Rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Jako członek Rady Kapłańskiej Archidiecezji Łódzkiej pełni funkcję jej wicesekretarza. Z końcem lutego papież Franciszek mianował go biskupem tytularnym Lentini i biskupem pomocniczym Archidiecezji Łódzkiej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
0°C Wtorek
noc
-1°C Wtorek
rano
0°C Wtorek
dzień
0°C Wtorek
wieczór
wiecej »