Po trzęsieniu ziemi w Nepalu, w którym zginęło według ostatnich danych ok. 2200 osób, poszczególne kraje informują o przebywających tam w czasie kataklizmu swych obywatelach. Łącznie w Nepalu było 300 tysięcy zagranicznych turystów, kilkuset na Mount Everest.
Jak podało MSZ Austrii, w Nepalu przebywało około 250 obywateli tego kraju, ale brak doniesień, by ktoś z nich ucierpiał.
Według obecnych danych nie ma również ofiar wśród obywateli Belgii, Francji, Litwy, Polski, Rosji, Rumunii i Szwecji - powiadomiły te kraje. W czasie trzęsienia ziemi przebywało w Nepalu około 500 Francuzów, 19 Rumunów, 25 Litwinów i około 40 Szwedów.
Zginął w Nepalu obywatel Estonii - podało MSZ w Tallinie. Spośród około 30 obywateli Estonii udało się skontaktować z 25; trwają starania, by wyjaśnić sytuację czterech dalszych osób - oświadczyło ministerstwo.
Media łotewskie przekazały, że w Nepalu było w czasie trzęsienia 41 obywateli tego kraju i cztery osoby są zaginione.
Jak poinformowało MSZ Bangladeszu, w Nepalu nie zginął żaden z obywateli tego kraju, ale w samym Bangladeszu w wyniku wstrząsów zginęły cztery osoby. Również nikt z obywateli Indii nie zginął w samym Nepalu, niemniej w Indiach liczba ofiar śmiertelnych sięgnęła około 60. Indie ewakuowały z Nepalu blisko 800 swych obywateli.
Zginęło w Nepalu czterech obywateli Chin, a 10 zostało rannych - podała ambasada Chin w Katmandu. MSZ Indonezji wciąż usiłuje skontaktować się z 18 swoimi obywatelami. W czasie sobotniego trzęsienia w Nepalu było 34 Indonezyjczyków.
Ambasada Izraela zdołała dotąd skontaktować się z czterystoma spośród około 600 Izraelczyków przebywających w Nepalu. Również Japonia, choć nie ma informacji o zabitych lub rannych rodakach, wciąż weryfikuje informacje na temat miejsca ich pobytu.
Obywatele Malezji, w tym grupa alpinistów, nie ucierpieli w trzęsieniu, podobnie jak dwóch obywateli Filipin - powiadomiły te kraje.
Korea Południowa ze swej strony poinformowała o trzech rannych rodakach. Ogółem w Nepalu mieszka na stałe 650 Koreańczyków, a w czasie trzęsienia ziemi przebywało tam około tysiąca koreańskich turystów.
Informacji na temat swych obywateli w Nepalu nie udzieliły dotąd: Wielka Brytania, Niemcy i Włochy.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.