720 jednośladów, 72 stacje i nowoczesne elektrozamki - rozbudowany i bardziej zaawansowany system rowerów miejskich w stolicy Dolnego Śląska otworzył się dzisiaj w południe.
Więcej stacji, więcej rowerów i uproszczony, jeszcze wygodniejszy system wypożyczania - takie zmiany przyniósł nowy sezon Wrocławskiego Roweru Miejskiego.
- Bardzo się cieszę, że rusza nowy etap miejskiego roweru we Wrocławiu. Nie zdecydowaliśmy się jednak ruszyć z tym 1 kwietnia, bo nikt by nie uwierzył, że ponad 700 rowerów mamy teraz w mieście do dyspozycji. Dobrze, że dopięliśmy wszystkich formalności przed weekendem majowym. Będziemy także pracować nad tym, aby system wypożyczalni wydłużyć, bo przecież na rowerze można jeździć cały rok - zapowiada prezydent Rafał Dutkiewicz.
Projekt miejskich rowerów ma już 3 lata i wciąż się rozwija. W mieście spotkań liczba jednośladów do wypożyczenia zwiększyła się prawie czterokrotnie.
Teraz możemy też np. połączyć swoje konto użytkownika WRM z dowolną kartą zbliżeniową (np. Urban Card). Aby zintegrować kartę z systemem, wystarczy za pierwszym razem przyłożyć ją do czytnika stacji, a następnie podać numer telefonu i PIN. Od tego momentu przy wypożyczaniu można logować się już za pomocą tej karty.
- W tej chwili wchodzimy na inny poziom. Po raz pierwszy w Polsce otwieramy system, w którym od dnia dzisiejszego ponad 60 tys. zarejestrowanych użytkowników może wsiąść na rower i niego korzystać. Inicjatywy w takiej skali nie mieliśmy jeszcze w żadnym z polskich miast. Dodatkowo zmodyfikowaliśmy system, aby był bardziej funkcjonalny i aby użytkownik łatwiej wypożyczał i zwracał rowery - tłumaczy Tomasz Wojtkiewicz, prezes zarządu Nextbike.
O jakie udogodnienia chodzi? Głównie o elektrozamki, które uproszczą wynajmowanie. Jego początkowe czynności pozostały takie same czyli: na terminalu na klawiaturze komputera naciskamy przycisk „Wypożycz”. Następnie logujemy się, podając numer telefonu komórkowego i PIN nadany podczas rejestracji. Później podajemy numer roweru, którym chcemy wyjechać. W tym momencie sprzęt zostaje automatycznie odblokowany. Dotychczasowym zapięciem szyfrowym można np. zabezpieczać pojazd podczas przerw w wynajmie.
- Chcemy dalej rozbudowywać system i naszą flotę. Dochodzą do nas głosy z wielu dzielnic od mieszkańców, którzy chcieliby mieć rower miejski u siebie. Pojedyncze stacje są już na Nowym Dworze, Kozanowie czy Popowicach. Szacuję, że w tym roku możemy dojść do ok. 100 tys. zarejestrowanych osób w systemie. Znamiennym krokiem jest wyjście na północ od Odry. Dobrze wyposażone zostało Nadodrze. Gęstszą sieć stacji stworzyliśmy w rejonach miasta, w których przebywają studenci, czyli okolicach Placu Grunwaldzkiego i Biskupina - wymienia T. Wojtkiewicz
Sezon WRM potrwa do późnej jesieni. Wraz z jego otwarciem władze miasta oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Akcja Miasto zachęcają wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w Europejskim Wyzwaniu Rowerowym, które rozpoczyna się 1 maja. Każdy może dołożyć swoją cegiełkę do wyniku Wrocławia w tej międzypaństwowej rywalizacji, w której liczą się przejechane przez mieszkańców w ciągu miesiąca kilometry. Szczegóły akcji na stronie wybieramrower.org/europejskie-wyzwanie-rowerowe.
Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.