Uroczysty Dzień Flagi przed Pałacem Prezydenckim.
W południe przed Pałacem Prezydenckim odbyło się uroczyste podniesienie flagi Polski oraz wręczenie przez Bronisława Komorowskiego flag przedstawicielom wyróżnionych instytucji wojskowych, organizacji realizujących projekty patriotyczne, ekologiczne i edukacyjne, podróżnikom oraz przedstawicielom Polonii.
Odebrali je m.in. Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko", Fundacja ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, PAH, Fundacja Jaśka Meli "Poza Horyzonty", WWF Polska, Klub Gaja, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Marek Kamiński, Elżbieta Dzikowska i Beata Pawlikowska.
Prezydent zaznaczył, że obchodząc Dzień Flagi, chcemy w sposób szczególny cieszyć się barwą biało-czerwoną jako symbolem naszego zwycięstwa i naszej wolności, "tego, co nas łączy, symbolem istnienia, trwania i rozwijania się wspólnoty narodowej".
- Kiedyś biało-czerwone barwy oznaczały polskie marzenia, dążenia do wolności, polską walkę o wolność. Dzisiaj możemy z dumą i radością powiedzieć, że ta sama biało-czerwona jest symbolem działań na rzecz umocnienia polskiej wolności i jak najlepszego jej zagospodarowania - mówił Bronisław Komorowski.
Otwarto też wystawę „Biało-czerwona na bezdrożach” prezentującą zdjęcia polskich podróżników na świecie oraz dokonania polskich badaczy i odkrywców z minionych stuleci. Można ją oglądać przez całą sobotę i niedzielę.
Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.