Na krakowskich Błoniach 2 maja odbył się rodzinny piknik oraz akcja "Morze flag".
Wydarzenia zorganizowane zostały z okazji Święta Flagi i 15. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. - Chcemy wspólnie radować się i zjednoczyć wokół barw narodowych - podkreślił Piotr Ćwik, wojewoda małopolski.
Piknik rozpoczął się w samo południe odegraniem hymnu narodowego i podniesieniem na maszt flagi RP. W wydarzeniu wzięła udział wicepremier i kandydatka do Parlamentu Europejskiego Beata Szydło.
- To jest dzień, który łączy, który jest dniem nas wszystkich, wszystkich Polaków. Łączy nas biało-czerwona flaga - mówiła, dodając, że nie wolno też zapominać o rodakach mieszkających poza Polską.
Nawiązując do 15. rocznicy wejścia Polski do UE przekonywała również, że to członkostwo jest powodem do dumy. - Cieszymy się, że Polska mogła do tego grona dołączyć. Chcemy, żeby Unia się rozwijała, żeby była bezpieczna, żeby podobnie jak Polska dawała gwarancję bezpiecznego, spokojnego, godnego życia swoim obywatelom, czyli nam wszystkim Europejczykom - podkreślała B. Szydło. Tłumaczyła także, że kandyduje do PE ponieważ jest to miejsce, gdzie zapadają bardzo ważne decyzje, istotne dla każdego Polaka. - Myślę, że potrzebni są tam ludzie, którzy mają z jednej strony doświadczenie, a z drugiej strony rozumieją, że trzeba o sprawy polskie dbać, zabiegać i walczyć o sprawy Polaków tak, jak wszyscy pozostali członkowie państw europejskich to robią - mówiła wicepremier.
Podczas rodzinnego pikniku przy specjalnie przygotowanych stoiskach można było zaczerpnąć informacji o krajach członkowskich UE. Odbyła się również prezentacja pojazdów służb mundurowych, a Wojsko Polskie częstowało przybyłych gości grochówką własnej roboty i świeżym chlebem.
Odbyła się również akcja "Morze Flag". 10 tysięcy flag RP zostało wbitych w ziemię Błoń tak, by utworzyły widoczny z góry kontur Polski.
- Widok tysięcy flag zrobił na mnie ogromne wrażenie. Jako Polak patrzyłem na nie przede wszystkim przez pryzmat przywiązania do ojczyzny - mówił jeden z mieszkańców stolicy Małopolski.
W całe wydarzenie włączyli się również studenci Akademii Ignatianum, którzy przygotowali grę miejską "Kraków w Europie. Europa w Krakowie".
Nie zabrakło również atrakcji przygotowanych specjalnie dla najmłodszych.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.