Próby niedopuszczania do przestrzeni publicznej nauczania religii i jej symboli, narzucanie monopolu światopoglądu materialistycznego i związanych z nim programów wychowania seksualnego to jawne formy dyskryminacji chrześcijan.
Na konferencji OBWE w Wiedniu wystąpił oficjalny przedstawiciel patriarchatu moskiewskiego. Ks. Wsiewołod Czaplin skrytykował kraje członkowskie tej organizacji za nieprzestrzeganie praw chrześcijan do prezentowania swoich przekonań w procesach życia społecznego. Jednocześnie wezwał wyznawców Chrystusa do odważnego dawania świadectwa wiary.
Ks. Wsiewołod Czaplin określił jako chrystianofobię postawy i język nienawiści stosowany jego zdaniem wobec chrześcijan mieszkających w krajach członkowskich OBWE, kiedy próbują, nie kryjąc się ze swoimi przekonaniami, brać czynny udział w procesach społecznych. Zaznaczył, że próby niedopuszczania do przestrzeni publicznej nauczania religii i jej symboli, narzucanie monopolu światopoglądu materialistycznego i związanych z nim programów wychowania seksualnego to jawne formy dyskryminacji chrześcijan.
Oficjalny przedstawiciel rosyjskiego prawosławia podkreślił, że chrześcijanie mają pełne prawo do uczestniczenia w procesach społecznych tak samo jak przedstawiciele innych doktryn politycznych i filozoficznych. Wyraził nadzieję na zaistnienie sytuacji, w której w różnych sferach życia społecznego, w tym edukacji, chrześcijanie otwarcie będą mogli mówić o swoich przekonaniach i czynnie urzeczywistniać związany z nimi ideał społeczny, którego absolutnie nie mogą się wyrzekać.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.