Fenomen na światową skalę. Tysiące mężczyzn wypełniają kalwaryjskie wzgórze w Piekarach Śląskich.
- To jest armia! Armia mężczyzn po-Bożnych, czyli tych, którzy nie boją się stać u-boku-Boga. To jest armia, której boi się szatan! - powiedział Grzegorz z Katowic, który do Piekar przybył po raz 20. i przyprowadził swojego brata oraz 10-letniego syna.
Przybyli ze wszystkich parafii archidiecezji katowickiej, seminarium duchownego, męskich zgromadzeń zakonnych. Niektórzy z nich pielgrzymują tu regularnie od kilkudziesięciu lat. Pielgrzymom towarzyszą słowa z Ewangelii według św. Marka: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Tegoroczna męska pielgrzymka łączy się także z dziękczynieniem diecezji katowickiej za 90 lat istnienia. W tym roku mija także 90 lat od koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Piekarskiej.
- Pamiętamy o tysiącach pielgrzymów, którzy przybywali do tego sanktuarium maryjnego w minionych latach - zapewnia abp Wiktor Skworc. - W naszej wdzięcznej pamięci zapisał się szczególnie kard. Karol Wojtyła, który jako metropolita krakowski regularnie pielgrzymował do Piekar i aż 12 razy wygłaszał tam homilie, a jako papież Jan Paweł II słał z Watykanu do pielgrzymów krzepiące orędzia, zachęcając nieustannie do "otwierania drzwi Chrystusowi" w życiu osobistym i społecznym.
Metropolita katowicki przywitał pielgrzymów na kalwaryjskim wzgórzu. Oprócz mieszkańców Górnego Śląska zjawili się także goście z dalszych stron Polski i zagranicy. Mszy przewodniczy prefekt Watykańskiej Kongregacji Wiary kard. Gerhard Müller, który wygłosił słowo homilii do pielgrzymów. Obecny jest także kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Jak co roku razem z pielgrzymami modlą się biskupi z diecezji gliwickiej, opolskiej, bielsko-żywieckiej, częstochowskiej.
Z dalekiej Tanzanii przybył czarnoskóry biskup Michael George Mabuga Msonganzila z diecezji Musoma, gdzie od 40 lat, jako misjonarz fidei donum, posługuje ksiądz archidiecezji katowickiej Edward Gorczaty. - Biskupie Michale, księże Edwardzie, wasza tu obecność, przypomina nam, że Kościół jest misyjny i że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za dzieło głoszenia Ewangelii - powiedział metropolita katowicki.
Z diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie przyjechał delegat tamtejszego biskupa ks. Tomasz Nadbereżny. Z Republiki Środkowoafrykańskiej do Piekar dotarł bp Tadeusz Kusy.
Młodzież na kalwaryjskie wzgórze przyniosła krzyż oraz ikonę Matki Bożej - symbole Światowych Dni Młodzieży.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.