Kto za Sikorskiego?

PSL poprze zgłoszoną przez PO kandydaturę Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na marszałka Sejmu - poinformował w środę wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak (PSL). To jedno z ustaleń wtorkowego spotkania koalicyjnego PO-PSL.

"Było spotkanie koalicyjne, ustalenia na tym spotkaniu zapadły. Będziemy popierać kandydatkę uzgodnioną, koalicyjną" - powiedział Grzeszczak dziennikarzom przed rozpoczęciem środowego posiedzenia Konwentu Seniorów.

Wcześniej politycy Stronnictwa nie wykluczali zgłoszenia kandydatury b. marszałka Sejmu Józefa Zycha. Grzeszczak pytany w środę o kwestię kandydatury Zycha powiedział, że myśli, iż "marszałek Zych jest zbyt godną osobą, żeby spekulować tego rodzaju personą z takim dużym dorobkiem parlamentarnym". "Myślę, że on sam by sobie tego nie życzył" - dodał.

Również szef klubu PO Rafał Grupiński jest zdania, że Kidawa-Błońska uzyska poparcie ludowców. "Myślę, że będzie poparta" - powiedział dziennikarzom.

Poinformował ponadto, że ustalenia wtorkowych rozmów koalicyjnych dotyczyły "bieżących prac legislacyjnych". "Mamy mało czasu do końca kadencji, więc po prostu dyskutowaliśmy o rzeczach, które są najpilniejsze do przeprowadzenia z punktu widzenia koalicyjnego" - zaznaczył Grupiński.

We wcześniejszych, nieoficjalnych wypowiedziach politycy PSL ewentualną decyzję w sprawie zgłoszenia własnego kandydata na marszałka lub poparcia Kidawy-Błońskiej uzależniali od postępu w Sejmie prac nad projektami, na których najbardziej zależy PSL. Chodzi m.in. ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego, która ma uniemożliwić wykup ziemi przez cudzoziemców.

Nad tym ostatnim projektem w środę kontynuują prace sejmowe komisje rolnictwa i ds. Unii Europejskiej. Na wtorkowym posiedzeniu większość w komisjach odrzuciła proponowane przez PiS poprawki, które zakładały m.in. by w ustawie zapisać możliwość sprzedawania ziemi w Polsce tylko rolnikom indywidualnym.

Wybór nowego marszałka jest konieczny po tym, gdy rezygnację z tej funkcji złożył Radosław Sikorski - to pokłosie tzw. afery podsłuchowej i decyzji o odejściu z pełnionych dotychczas funkcji osób, których nazwiska pojawiają się w podsłuchanych i ujawnionych prywatnych rozmowach ministrów i polityków PO.

Oprócz klubu PO, kandydata na nowego marszałka wystawi również klub SLD - będzie to kierujący obecnie pracami Sejmu, najstarszy wiekiem spośród wicemarszałków Jerzy Wenderlich.

Nasz komentarz: Marszałek tylko partyjny

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
12°C Czwartek
wieczór
10°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
11°C Piątek
dzień
wiecej »