W Watykanie nastąpiło w piątek podpisanie porozumienia "między Stolicą Apostolską a Państwem Palestyńskim" w sprawie "podstawowych aspektów" działalności Kościoła katolickiego na terytorium palestyńskim - poinformował Watykan.
Tekst porozumienia, które podpisali watykański sekretarz ds stosunków z państwami, abp Paul Richard Gallagher i palestyński minister spraw zagranicznych Rijad al-Malki, zakłada rozwiązanie konfliktu z Izraelem w oparciu o formułę istnienia "dwóch państw", co Stolica Apostolska zapowiedziała już 30 maja tego roku.
Chociaż Watykan mówi o państwie palestyńskim od początku 2013 r., podpisanie porozumienia równa się uznaniu państwowości Palestyny de facto.
Spotkało się to z natychmiastową, negatywną reakcją Izraela, który określił tekst porozumienia jako "jednostronny" i "ignorujący historyczne prawa ludu izraelskiego".
Izraelski MSZ wyraził "ubolewanie" z powodu decyzji Watykanu w sprawie uznania Palestyny jako państwa w podpisanym w piątek porozumieniu między Stolicą Apostolską a Państwem Palestyńskim.
"Ten przedwczesny krok szkodzi perspektywie osiągnięcia układu pokojowego i będzie miał zły wpływ na międzynarodowe wysiłki zmierzające do przekonania strony palestyńskiej, aby powróciła do bezpośrednich negocjacji z Izraelem" - oświadczył w ogłoszonym w piątek komunikacie rzecznik MSZ Izraela Emmanuel Nahszon.
Izrael - czytamy w nim - ubolewa z powodu "jednostronnego charakteru tekstu porozumienia, który ignoruje fakty historyczne dotyczące narodu izraelskiego i ziemi Izraela oraz miejsc świętych judaizmu w Jerozolimie".
"Izrael nie może zaakceptować zawartych w porozumieniu jednostronnych stwierdzeń, które nie biorą pod uwagę jego żywotnych interesów i specjalnego historycznego statusu ludu żydowskiego w Jerozolimie" - oświadczył Nahszn. Rzecznik ostrzega, że jego kraj "szczegółowo przestudiuje porozumienie i jego implikacje dla przyszłej współpracy między Izraelem a Watykanem".
Stolica Apostolska podkreśla, że porozumienie "ponawia poparcie negocjowanego i pokojowego rozwiązania w regionie".
Tekst ogłoszonego w piątek porozumienia miedzy Watykanem a Państwem Palestyńskim rozwija Podstawowe Porozumienie podpisane przez Stolicę Apostolską i Organizację Wyzwolenia Palestyny (OWP) w dniu 15 lutego 2000 roku i stanowi "rezultat negocjacji prowadzonych w ciągu ostatnich lat przez dwustronną komisję roboczą", jak podkreśla watykański komunikat.
Arcybiskup Paul Richard Gallagher podkreślił z naciskiem w przemówieniu, którego tekst został rozpowszechniony przez watykańskie biuro prasowe, że "w odróżnieniu od poprzedniego porozumienia obecne zostało podpisane między Stolicą Apostolską a Państwem Palestyńskim".
"Wskazuje to na postęp, jakiego dokonała w ostatnich latach Władza Palestyńska, przede wszystkim zaś na poziom międzynarodowego poparcia, którego kulminacją jest rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 29 listopada 2012 roku. Uznała ona bowiem Palestynę za państwo obserwatora - nieczłonka Narodów Zjednoczonych" - dodał szef watykańskiej dyplomacji.
Wyraził on pragnienie, aby zawarte w piątek porozumienie "mogło w jakiś sposób przyczynić się do zakończenia trwającego od lat konfliktu palestyńsko-izraelskiego". "Oczekuję także - powiedział - że tak bardzo pożądane rozwiązanie oparte na istnieniu dwóch państw stanie się najszybciej jak to możliwe rzeczywistością".
Ze swej strony szef palestyńskiej polityki zagranicznej al-Malki wskazał na "historyczny" charakter porozumienia.
Jest to "historyczny dzień" - powiedział - ponieważ "porozumienie, które nie byłoby możliwe bez błogosławieństwa papieża Franciszka", zakłada "uznanie prawa narodu Palestyny do samookreślenia, wolności i godności, do niepodległego państwa, wolnego od okupacji".
Według szefa palestyńskiej dyplomacji tekst porozumienia definiuje "specjalny status Palestyny jako kolebki chrześcijaństwa i kolebki religii monoteistycznych" oraz gwarantuje "status i ochronę miejsc świętych chrześcijaństwa".
Jednocześnie Państwo Palestyńskie - podkreślił al-Malki - "ponawia swe zobowiązanie do zwalczania ekstremizmu".
Oficjalny watykański dziennik "L'Osservatore Romano" wskazuje w związku z zawarciem porozumienia przede wszystkim na jego znaczenie dla samookreślenia Palestyny oraz dla rozwiązania opartego na istnieniu dwóch państw - Palestyny i Izraela. Porozumienie podkreśla też "nie tylko symboliczne znaczenie Jerozolimy jako świętego miasta żydów, chrześcijan i muzułmanów".
W artykule podpisanym przez Vincenzo Buonomo, profesora prawa w Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, "L'Osservatore" pisze, że porozumienie porządkuje sprawy związane z funkcjonowaniem Kościoła katolickiego w Palestynie, statusem finansowym jego własności oraz zwolnieniem jego przedstawicieli i personelu od służby wojskowej i tym podobnych powinności.
Podpisanie porozumienia Watykan-Państwo Palestyńskie nastąpiło w 21 lat po nawiązaniu przez oba podmioty oficjalnych stosunków (26 października 1994 roku). Dla Organizacji Wyzwolenia Palestyny porozumienie z Watykanem oznacza, że palestyńską podmiotowość uznało już 136. państwo.
Pierwszym papieżem, który uznał Palestyńczyków za naród, a nie za uchodźców, był w 1975 r. Paweł VI.
W 1987 r. Jan Paweł II na łacińskiego patriarchę Jerozolimy wybrał po raz pierwszy palestyńskiego Araba - Michela Sabaha, co uznano za mocny głos polskiego papieża w sprawie ucisku Palestyńczyków przez Izrael.(PAP)
ik/ ro/
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.