CCEE: Wzajemne uznanie warunkiem dialogu katolicko-muzułmańskiego

Dialog z muzułmanami to okazja do pogłębienia naszej wiary, której mamy dawać świadectwo i uzasadnienie. Tylko wówczas będziemy prowadzili naprawdę szczery dialog i nie popadniemy w relatywizm. Tę opinię wyrażoną przez kard. Taurana przytacza komunikat końcowy z pierwszego spotkania krajowych delegatów episkopatów Europy ds. dialogu z islamem - donosi RV.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego był jednym z uczestników dwudniowej sesji, zorganizowanej 27 i 28 kwietnia przez Radę Konferencji Biskupich Europy (CCEE) w Bordeaux. Na spotkaniu przedstawiono sytuację dialogu katolicko-muzułmańskiego w poszczególnych krajach. W raportach delegatów zwrócono uwagę, że muzułmańskiej obecności w Europie nie można ograniczać tylko do zjawiska migracji. W większości krajów europejskich wyznawcy islamu żyją już od kilku pokoleń, otrzymali tu wykształcenie i czują się w pełni obywatelami naszego kontynentu. Wśród wyzwań dialogu wymieniono kwestie związane z małżeństwami mieszanymi między wyznawcami obu religii, jak też z integracją młodych muzułmanów w szkołach i w katolickich ruchach młodzieżowych. Ponadto wspomniano napięcia, jakie w niektórych miastach europejskich wywołała budowa meczetów i minaretów. Równocześnie zwrócono uwagę na pewną zgodność obu stron dialogu w takich sprawach, jak bioetyka czy obecność religii w sferze publicznej. Jednym z uczestników spotkania w Bordeaux był prezes fundacji Oasis, założonej w 2004 r. w Wenecji przez kard. Angelo Scolę celem popierania dialogu z wyznawcami islamu i z chrześcijanami krajów o większości muzułmańskiej. Martino Diez położył nacisk na znaczenie tożsamości kulturowej i religijnej rozmówców. Podkreślił, że bez jej wzajemnego uznania prawdziwy dialog nie będzie możliwy. ak/ rv

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  24°C Niedziela
  noc
  20°C Niedziela
  rano
  27°C Niedziela
  dzień
  28°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »