Radom: 20 lat polskiej demokracji - tematem II Tygodnia Społecznego

O osiągnięciach, porażkach i perspektywach polskiej demokracji będą dyskutować uczestniczy II Tygodnia Społecznego, który 4 maja rozpoczął się w Radomiu. Spotkanie odbywa się pod hasłem "Solidarność - Niepodległość - Demokracja. Bilans Dwudziestolecia i spojrzenie w przyszłość", a jego organizatorami są Akcja Katolicka Diecezji Radomskiej i Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana.

W przesłanym liście do uczestników spotkania abp Zygmunt Zimowski wyraził nadzieję, że Tydzień Społeczny przyczyni się do budowania ładu społecznego na mocnym i trwałym fundamencie. Stwierdził też, że spotkania będą próbą dokonania bilansu 20 lat polskiej demokracji. Podkreślił, że patriotyzm to nie tylko kultywowanie z dumą wzniosłej historii i pielęgnowanie bogatej polskiej kultury. To także odpowiedzialność za dzisiejszy kształt Polski, która każe pytać o osiągnięcia i porażki ostatnich dwudziestu lat oraz o to, jak najlepiej wykorzystać dar wolności. - Mam nadzieję, że dokonująca się w Tygodniu Społecznym refleksja nad polską wolnością pomoże nam wszystkim bardziej ją cenić i lepiej wypełniać - napisał abp Zimowski. Podczas Mszy św. biskup-senior Edward Materski apelował w homilii, "abyśmy czasem ludzkich tragedii minionego okresu nie czynili narzędziem różnorakich rozgrywek, czasem nawet politycznych", przywołując przy tym słowa modlitwy "Odpuść nam nasze winy, jako i mu odpuszczamy naszym winowajcom". Mówił, że "demokracja na tyle jest autentyczna, na ile uczciwie i odpowiedzialnie szuka prawdy, tworzy silne prawo i szanuje godność każdego człowieka". Podkreślił ponadto, że chrześcijańska koncepcja solidarności ma swój fundament w Jezusie Chrystusie. - Bez uznania tych prawd słowo "solidarność" pozostaje świeckim hasłem, bez swych najgłębszych fundamentów. Solidarność chrześcijańska jest nie tylko jednością moralnych nakazów, ale jest solidarnością ontologiczną w Chrystusie, bo jesteśmy jednym Jego Mistycznym Ciałem - powiedział pierwszy bp Materski. We wtorek o godz. 18.30 wykład o roli mediów w społeczeństwie demokratycznym wygłosi o. prof. Leon Dyczewski OFM z KUL. Następnie odbędzie się panel "Media w polskich przemianach ustrojowych - czwarta czy pierwsza władza?" z udziałem publicystów: Piotra Semki i Rafała Ziemkiewicza z "Rzeczpospolitej oraz Jacka Dziedziny z "Gościa Niedzielnego". W środę o godz. 18.30 wykład pt. "Kościół docenia demokrację, ale..." wygłosi prof. Aniela Dylus z UKSW. Po nim nastąpi dyskusja o osiągnięciach, porażkach i perspektywach polskiej demokracji z udziałem Jarosława Gowina z PO i Tomasza Żukowskiego, doradcy Prezydenta RP. Z kolei w czwartek w Resursie Obywatelskiej w Radomiu odbędzie się spotkanie pt. "1989, 2009 - spotkanie dwóch generacji". Będzie to panel poprowadzony przez Jana Pospieszalskiego o zaangażowaniu społecznym i politycznym młodzieży w roku 1989 i 20 lat później. Tego samego dnia wykład pt. "Etyczny sens doświadczenia solidarności" wygłosi prof. Zbigniew Stawrowski z PAN, a o doświadczeniu Solidarności opowie Zbigniew Romaszewski, wicemarszałek Senatu RP. Miejscem spotkań i wykładów jest kościół Matki Bożej Miłosierdzia. rm / Radom

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  24°C Niedziela
  wieczór
  22°C Poniedziałek
  noc
  17°C Poniedziałek
  rano
  24°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »