Ponad siedem wieków temu rozpoczęła się praca misyjna w Olsztynie.
- Dzisiejszą uroczystością wracamy do naszych korzeni, chrześcijaństwa, które Boga stawia w centrum, a nie spycha na margines życia. Niech ta Msza św. umocni naszą wiarę, której dziedzicami jesteśmy ponad siedem wieków, abyśmy w codzienności potrafili wybierać zawsze Boga - mówił ks. Andrzej Lesiński, witając wiernych na sumie odpustowo-jubileuszowej w roku jubileuszu 700 lat chrystianizacji Olsztyna. Odbyła się ona w konkatedrze, a obecni byli na niej warmińscy biskupi: abp Wojciech Ziemba, abp Józef Górzyński, bp Julian Wojtkowski oraz ordynariusz diecezji elbląskiej bp Jacek Jezierski.
Do zgromadzonych homilię wygłosił bp Jacek Jezierski. - Ponad siedem wieków temu rozpoczęła się praca misyjna wśród naszych przodków zamieszkujących zakole Łyny. Stopniowo, nie bez oporów, postępował proces ewangelizacji, ważnym wydarzeniem stawało się wyznanie wiary i przyjęcie chrztu, a później zawiązanie wspólnoty wiary. Chrystianizacja ziem dotąd pogańskich posiadała też wymiary społeczny i polityczny. Dawała początek cywilizacji chrześcijańskiej - mówił bp Jezierski.
Podkreślał, że postęp w szerzeniu chrześcijaństwa nie byłby możliwy bez żywej wiary pierwszych misjonarzy. Bowiem przyjęcie Ewangelii przychodzi zawsze od osoby.
- Każde pokolenie na nowo wymaga ewangelizacji. Praca i wysiłek muszą zaczynać się od nowa, w nowych czasach i okolicznościach, cierpliwie, wytrwale, umiejętnie. W naszym grodzie, w Olsztynie, przed siedmioma wiekami rozpoczął się proces głoszenia Ewangelii. Proces trudny, skomplikowany, delikatny. Teraz to my jesteśmy współodpowiedzialni za jego kontynuację - podkreślał bp Jezierski.
Po sumie odpustowej odbyło się poświęcenie figury św. Jakuba usytuowanej na dziedzińcu Centrum św. Jakuba.
W kaplicy konkatedry św. Jakuba w Olsztynie, przylegającej do wieży kościoła, znajduje się zachowany napis: „Ecclesia ex fundamento Anno Domini 1315”. - Różne źródła wskazują, że ten rok to początek przybycia chrześcijańskich misjonarzy do osady położonej nad rzeką Łyną i początek budowy pierwszej świątyni poświęconej kultowi Bożemu - uważa ks. A. Lesiński.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.