Przez cały weekend na krakowskim Rynku Głównym trwa finał 16. Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza".
Co mają ze sobą wspólnego taniec hiszpański, angielski, włoski, polski, a nawet indyjski? Odpowiedź jest prosta - gesty i emocje, które wyrazić można w pięknym, dawnym tańcu dworskim, który zachwyca wszystkie pokolenia.
Zdolni tancerze - od najmłodszych dzieci zaczynając, a na seniorach kończąc - swoje umiejętności prezentują właśnie przed publicznością, której nie da się policzyć. W upalną sobotę przez krakowskie Stare Miasto przechodzi bowiem ogromna liczba osób - zarówno mieszkańców Grodu Kraka, jak i turystów mówiących we wszystkich języka świata.
Wszyscy zgodnie zatrzymują się przed Ratuszem, by choć przez chwilę popatrzeć na występy uczestników warsztatów tańców dworskich, jakie od poniedziałku do piątku trwały w Willi Decjusza podczas 16. Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza". Dla niektórych tancerzy występ na najpiękniejszym rynku Europy to ważny sceniczny debiut, bo choć tańczyć uczą się od dawna, pochodzą z niewielkich miejscowości i do tej pory nie mieli możliwości, by wystąpić w takim miejscu, zbierając burzę oklasków. Dla innych takie pokazy są już chlebem powszednim, jednak i dla nich występ podczas światowej już sławy festiwalu to zaszczyt. - I zobowiązanie, by zaprezentować się od jak najlepszej strony! - zapewniają.
Warto dodać, że pokazom tańca towarzyszy także piękna dawna muzyka, która tworzy niepowtarzalny klimat i przenosi krakowski Rynek Główny o kilka wieków wstecz - do czasów, gdy z Wawelu Drogą Królewską przechadzały się królowe i ich damy dworu.
Podziwiać, jak wspaniale tańczą uczestnicy warsztatów, będzie można jeszcze jutro, w niedzielę 2 sierpnia, od godz. 12 do 17 na scenie pod Ratuszem.
W tym samym miejscu o godz. 20 będzie można również zobaczyć finałowy spektakl "Balet o kawie" w wykonaniu Baletu Dworskiego "Cracovia Danza" oraz Zespołu Baletowego "Relevé" przy Młodzieżowym Domu Kultury im. K.I. Gałczyńskiego w Krakowie.
Z kolei o godz. 21 płyta Rynku Głównego zamieni się w jedną wielką taneczną scenę. Stanie się tak za sprawą historycznego balu, do udziału w którym zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Krakowa. Pod okiem fachowców będzie można zatańczyć poloneza i pawanę w iście dworskim stylu!
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
Według śledczych pożar był wynikiem podpalenia dokonanego na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko, że obecne zapasy żywności wyczerpią się do końca maja.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.
To efekt dwustronnych rozmowach ministerialnych w weekend w Genewie.
„Proszę was, abyście świadomie i odważnie wybrali drogę komunikacji pokoju”
Referendum w sprawie odwołania rady miejskiej jest nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.