Prezydent na Zamku Królewskim

Prezydent Andrzej Duda odebrał w czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie odznaki Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski.

"To wielka dla mnie chwila. Chwila wielkiego zaszczytu. Oto stałem się kawalerem dwóch największych w Polsce orderów, o wielkiej tradycji przede wszystkim niepodległej Polski" - powiedział Duda podczas czwartkowej uroczystości w Zamku Królewskim.

Mówił o historii Orderu Orła Białego, który nazwał "symbolem naszej wolności". Wspomniał też o tradycji przyznawania Orderu Odrodzenia Polski.

"Chciałbym zapewnić rodaków, a także wszystkich państwa, że będę czynić wszystko, aby nawiązać wraz z kapitułami do najlepszych tradycji tych orderów, aby otrzymywali je ludzie godni, którzy wpisali się w istotny sposób w polską historię, ludzie, którzy dla Rzeczypospolitej mają rzeczywiście znamienite zasługi" - powiedział prezydent.

"To, że otrzymałem dzisiaj te ordery, to, że stałem się ich kawalerem w związku z objęciem urzędu prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej traktuję jako wielkie zobowiązanie nie tylko w znaczeniu tego, że trzeba ze wszystkich sił się starać, by podkreślać na każdym kroku godność tych orderów, także poprzez tych, którzy są nimi dekorowani, ale także dlatego, że nie mam dziś poczucia, bym na te ordery zasłużył" - powiedział prezydent podczas czwartkowej uroczystości w Zamku Królewskim w Warszawie.

"Chcę powiedzieć, że wierzę w to głęboko i będę czynił wszelkie starania, by na koniec mojej prezydentury Polacy uważali, że byłem tych orderów godny i jestem ich godny" - zapowiedział Duda.

Na Zamku Królewskim prezydenta i jego małżonkę Agatę powitał jego dyrektor prof. Andrzej Rottermund.

Zgodnie z ustawą o orderach i odznaczeniach, prezydent z tytułu wyboru na ten urząd staje się Kawalerem Orderu Orła Białego, Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczy Kapitule Orderu. Staje się też Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski klasy I i przewodniczy Kapitule jako Wielki Mistrz Orderu.

Były premier, członek kapituły Orderu Orła Białego Jerzy Buzek odczytał proklamację stwierdzającą, że Duda jako prezydent został włączony w poczet kawalerów Orderu Orła Białego, stał się Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczącym kapituły. Podobną proklamację dotycząca Orderu Odrodzenia Polski odczytała jego kanclerz Magdalena Fikus.

Order Orła Białego to najwyższy order Rzeczypospolitej, ustanowiony w 1705 r., a reaktywowany w 1921 r. i przywrócony w 1992 r. Nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla RP, zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom innych państw.

Order Odrodzenia Polski - ustanowiony w 1921 r. - nadawany jest za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
-2°C Piątek
noc
-3°C Piątek
rano
-4°C Piątek
dzień
-3°C Piątek
wieczór
wiecej »