Ekumeniczna pielgrzymka Białystok-Grodno-Wilno

Ok. 400 osób wyruszyło w niedzielę rano z Białegostoku do Wilna na Litwie w ogólnopolskiej pieszej pielgrzymce ekumenicznej do sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej. W ciągu dziewięciu dni przejdą blisko 290 km. Idą trasą przez Białoruś.

Pielgrzymka organizowana jest po raz 23. przez Archidiecezję Białostocką. Wyruszyła rano po Mszy św., którą dla jej uczestników odprawił w białostockiej bazylice katedralnej metropolita białostocki abp Edward Ozorowski.

Jak powiedział PAP kierownik pielgrzymki ks. Łukasz Żuk, w pielgrzymce idą osoby z całego kraju, są też pątnicy z Czech i Stanów Zjednoczonych.

W Grodnie na Białorusi dołączy kolejna grupa, ok. 90 osób. Granicę z Białorusią pielgrzymi przekroczą we wtorek rano w Kuźnicy (Podlaskie) i właśnie w Grodnie zakończą ten dzień marszu.

Do Ostrej Bramy w Wilnie dotrą 24 sierpnia po południu. Następnego dnia rano uroczystą mszą św. w wileńskiej katedrze pielgrzymka się zakończy, a po niej pielgrzymi autokarami wrócą do Białegostoku.

Ks. Żuk podkreślił, że istota pielgrzymowania nie jest dla nas czymś nowym. "Człowiek we współczesnym świecie jest pielgrzymem wyruszającym w drogę swojego własnego życia. Pątniczy szlak pobudza człowieka do refleksji, do zatrzymania się w wirze swojego życia" - dodał duchowny.

Z roku na rok w pielgrzymce bierze udział coraz więcej osób, które po drodze spotykają się z życzliwym przyjęciem przedstawicieli różnych wyznań. Ks. Żuk podkreślił, iż duże wrażenie na pątnikach robi zawsze - jak to ujął - "świadectwo polskości" spotykanych Polaków na Białorusi.

W tym roku pielgrzymka odbywa się pod hasłem "Budujemy na skale". "Być może komuś zdarzyło się już w życiu, że przeżył prawdziwy dramat i wydaje mu się, że nie ma na czym, co i jak budować. Chcemy w tegorocznej pielgrzymce przekonać się, że pomimo trudności, biegu życia, ludzkich dramatów - mamy budować na silnym fundamencie - na skale naszego życia. Chcemy na nowo odkryć prawdę nieustannego budowania i tworzenia na silnym fundamencie naszej relacji z Jezusem Chrystusem" - wskazał ks. Żuk.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  1°C Czwartek
  rano
  2°C Czwartek
  dzień
  2°C Czwartek
  wieczór
  0°C Piątek
  noc
  wiecej »