Pierwsi pielgrzymi już w drodze

W niedzielny poranek na Jasną Górę wyruszyli pątnicy strumienia nyskiego.

Pielgrzymi z czterech „szóstek”: żółtej, niebieskiej, fioletowej i czerwonej, nim ustawili się w pielgrzymkowym szyku, uczestniczyli w Mszy św. w kościele Wniebowzięcia NMP na Rynku Solnym w Nysie. Eucharystii, koncelebrowanej przez księży przewodników grup, przewodniczył ks. prałat Mikołaj Mróz, proboszcz parafii św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie. To on wyprawił pątników w drogę, udzielając im błogosławieństwa, a także głosząc pierwsze w czasie tej pielgrzymki kazanie.

– Hasłem tej pielgrzymki jest „Nawrócenie umysłu i serca”, a tematem dzisiejszej liturgii słowa jest głupota i mądrość – wyjaśniał ks. Mikołaj Mróz, tłumacząc, że w Biblii te pojęcia są inaczej rozumiane niż w naszej codzienności. – Według Biblii głupota to brak używania rozumu, a Bóg dał człowiekowi rozum, by poznawał cel swego życia, nie żył instynktownie. Głupotą jest mieć rozum i nie poznać Boga – mówił ks. prałat Mróz, dopowiadając, że mądrość polega na zrozumieniu, co jest wolą Pana w naszym życiu.

– Jesteśmy na tej ziemi pielgrzymami, otrzymaliśmy czas, żeby odkryć w swoim życiu Boga, zbawienie wieczne i Chrystusa, który jest pokarmem dla nas – podkreślał.

Po Mszy św. były ostatnie wskazówki dla porządkowych z poszczególnych grup. I w drogę! Upałów dziś nie ma, co sprzyja pielgrzymom. Niebo zasnute chmurami, lokalnie kropi bądź pada.

W tym samym czasie, gdy pielgrzymi startowali z Rynku Solnego, sprzed kościoła św. Elżbiety Węgierskiej w Nysie na szlak wyruszała franciszkańska „jedynka czerwona”. A w południe w drogę wyruszy „szóstka zielona”, czyli grupa prudnicka, która pierwszego dnia maszeruje samotnie, a do grup z Nysy dołączy dopiero w poniedziałkowe przedpołudnie w Strzeleczkach, gdzie będzie wspólna Msza św. i obiad przygotowany przez mieszkańców.

Szefem strumienia nyskiego jest ks. Józef Zwarycz, proboszcz parafii w Starym Paczkowie, a także przewodnik „szóstki żółtej”. Ks. Józef z opolską pielgrzymką związany jest od lat. Z uśmiechem wspomina czasy, kiedy jeszcze Wołczyn należał do diecezji opolskiej, i właśnie z grupą wołczyńską wędrował na Jasną Górę.

W „szóstce żółtej” posługuje również o. Tomasz Kafka SVD, duszpasterz z parafii Matki Bożej Bolesnej w Nysie.

Pierwszego dnia wspólnie wędrują: „szóstka niebieska” z nyskiej parafii św. Jakuba i św. Agnieszki oraz „szóstka fioletowa” z Niemodlina. Pierwszą z tych grup prowadzą ks. Stanisław Zioła i ks. Daniel Leśniak, a drugą – ks. Mariusz Płechaty. Na niedzielnym odcinku grupie towarzyszy też dk. Paweł Chyla, który redaguje oficjalny serwis 39. Pieszej Pielgrzymki Opolskiej na Jasną Górę (pielgrzymka-opolska.pl).

Jako ostatnia z Rynku Solnego wyszła „szóstka czerwona”, w której posługują ks. Jacek Chromniak, proboszcz z Ratnowic, oraz od lat związany z tą grupą – ks. Michał Wieczorek. Dziś pielgrzymi będą mieli obiad w Korfantowie, a noclegi w Pogórzu i Łączniku.

Dodajmy, że nie tylko strumień nyski rozpoczyna pielgrzymkę w niedzielę, ale również kietrzańska „piątka zielona” już dziś wyruszy na szlak. Kolejne strumienie swoją wędrówkę rozpoczną w poniedziałek, 17 sierpnia.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
11°C Sobota
rano
18°C Sobota
dzień
19°C Sobota
wieczór
15°C Niedziela
noc
wiecej »