Rząd kłamał ws. pigułki ellaOne

Nie było nacisków Komisji Europejskiej ws. wprowadzenia w Polsce pigułki wczesnoporonnej "dzień po". Rząd mógł odmówić - wynika z interpelacji złożonej przez eurodeputowanego Marka Jurka.

Decyzja rządu Ewy Kopacz o tym, że pigułka wczesnoporonna "dzień po" o nazwie ellaOne będzie sprzedawana w Polsce bez recepty nawet 15-latkom zapadła w styczniu bieżącego roku. Nowe prawo miało się opierać na decyzji KE, zgodnie z która tzw. antykoncepcja awaryjna o nazwie ellaOne może być dostępna w krajach Unii Europejskiej bez recepty.

Jak tłumaczył wtedy rzecznik resortu zdrowia Krzysztof Bąk Komisja Europejska nie pozostawiła w tej sprawie krajom członkowskim wyboru - ellaOne sprzedawana ma być bez recepty. Dodał, że to decyzja administracyjna, centralna, i kraje członkowskie muszą się do niej dostosować.

Wtórował mu w tym wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Mówił, że że kraje członkowskie nie mają możliwości ograniczenia sprzedaży tej pigułki przez wymaganie recepty.

Interpelacje w tej sprawie do KE złożył eurodeputowany i szef Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek. Polityk zapytał czy KE naciskała na polski rząd w sprawie udostępnienia na polskim rynku środka wczesnoporonnego ellaOne.

Okazuje się, że rząd Ewy Kopacz okłamywał opinię publiczna w tej sprawie i wymogu wprowadzenia pigułki na polskim rynku nie było:

- Komisja pisze, że zalecała szersze udostępnianie takiego środka w całej Europie, ale jest świadoma, że w wielu państwach Europy sprawa środków wczesnoporonnych budzi zasadnicze sprzeciwy moralne i państwa same podejmują decyzję w tej sprawie. Ta odpowiedź KE jasno zadaje kłam temu, co przekazywał rząd pani premier Kopacz, zasłaniając się naciskami europejskimi w swojej polityce udostępniania tych środków wczesnoporonnych – powiedział Marek Jurek.
 

Radio Maryja Pytanie o pigułkę wczesnoporonną

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
23°C Czwartek
noc
19°C Czwartek
rano
27°C Czwartek
dzień
27°C Czwartek
wieczór
wiecej »