Komitet polityczny PiS zatwierdził w czwartek wieczorem wszystkie listy w wyborach do parlamentu, które się odbędą 25 października - poinformowała dziennikarzy rzeczniczka PiS Elżbieta Witek. Partia chce zaprezentować listy w przyszłym tygodniu.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński będzie "jedynką" w Warszawie, a wiceprezes partii Beata Szydło "jedynką" w okręgu chrzanowskim - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami.
Witek pytana, potwierdziła, że na listach znajdą się m.in. Krystyna Pawłowicz, Piotr Gliński, Antoni Macierewicz, Zbigniew Ziobro (Solidarna Polska), Jarosław Gowin (Polska Razem). "Dwójką" w Warszawie ma być Mariusz Kamiński. Adam Bielan miałby startować do Senatu.
Rzeczniczka dodała, że na listach Prawa i Sprawiedliwości nie będzie z kolei Jacka Kurskiego.
Według informacji PAP, do parlamentu z listy PiS nie będzie także startował Marcin Mastalerek - rzecznik sztabu PiS.
"Listy zostały zatwierdzone, są drobne korekty, dlatego będziemy te listy przesyłać dzisiaj do pełnomocników okręgowych, żeby do drobnych poprawek się ustosunkowali" - powiedziała. W przyszłym tygodniu "mniej więcej od środy chcemy mieć to wszystko zamknięte" - powiedziała Witek. "To są naprawdę niewielkie korekty. Nie było burzliwej dyskusji" - dodała.
Komitet polityczny PiS nad nazwiskami obradował ok. siedem godzin. "Trwało to dosyć długo, ale to jest 41 okręgów po kilkadziesiąt nazwisk w każdym okręgu, każde jedno nazwisko było czytane, omawiane. Jeśli były jakieś wątpliwości, pytania, była dyskusja, dlatego to tyle trwało" - powiedziała Witek.
Dopytywana o Kurskiego powiedziała, że dyskusja ws. jego startu "była bardzo krótka. Było głosowanie".
We władzach partii, najpierw o listach rozmawiać miało najściślejsze kierownictwo m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef komitetu wykonawczego Joachim Brudziński, szef klubu PiS Mariusz Błaszczak i wiceprezesi ugrupowania - informowała w ub. tygodniu PAP.
Komitet polityczny jest szerszym gronem - liczy 31 członków. Każdy okręg przesłał do centrali w Warszawie swoje propozycje w porządku alfabetycznym. Te mogły być uzupełnione przez kierownictwo partii. Władze PiS miały także ułożyć kolejność na liście.
Wybory parlamentarne odbędą się 25 października.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.