"Czas do nowego zobowiązania – ku tworzeniu nowych relacji miedzy żydami i chrześcijanami” – taki tytuł nosi nowy dokument podpisany w niedzielę wieczorem w stolicy Niemiec przez przedstawicieli Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów (ICCJ) z 22 krajów.
Sygnatariusze dokumentu, nazywanego też „Dwunastoma tezami z Berlina“, zebrani na międzynarodowej konferencji w Berlinie (5-8 lipca) zobowiązują się do „zwalczania religijnych, rasistowskich i innych form antysemityzmu“ i "wspierania międzyreligijnego dialogu między żydami a chrześcijanami”.
Nawiązując do tytułu dokumentu „Czas do nowego zobowiązania“ przewodnicząca ICCJ, Deborah Weissman, powiedziała, że relacje między obu religiami 70 lat po wybuchu drugiej wojny światowej i Shoah „stoją na szerokich podstawach i wkroczyły na nowe tory”.
Dokument jest aktualizacją „Dziesięciu tez z Seelisbergu" z 1947 r. 65 lat temu przedstawiciele żydów i chrześcijan z 19 krajów spotkali się w Seelisbergu i w postaci tez ogłosili "orędzie do Kościołów" podkreślające potrzebę walki z antysemityzmem i nowego rozwoju wzajemnych stosunków.
Nowy dokument uwzględnia znaczny postęp w dialogu chrześcijańsko-żydowskim, a także przemiany religijne, społeczne, kulturalne i polityczne ostatnich dziesięcioleci. Po raz pierwszy zwraca się także do żydów i domaga się, aby uwzględnili oni reformy wielu chrześcijańskich Kościołów, jakie poczyniły one w stosunku do nich i aby w świetle tych reform na nowo rozważyli „żydowskie teksty i liturgię”. Ponadto pożądane jest odróżnianie „między sprawiedliwą krytyką Izraela a antysemityzmem“.
Przewodniczący ze strony żydowskiej Niemieckiej Rady Chrześcijan i Żydów, rabin Henry G. Brandt mówił podczas kongresu o „rewolucji“ w relacjach między judaizmem a chrześcijaństwem, do jakiej doszło w ostatnich dziesięcioleciach. Jego zdaniem, ostatnie nieporozumienia wokół wielkopiątkowej modlitwy za Żydów, Bractwa św. Piusa X, czy też spory wokół dokumentu Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich(ZdK) na temat odmowy prowadzenia misji wśród żydów nie wpłynęły istotnie na wzajemne relacje. Rabin podkreślił, że „nić relacji nie powinna się zerwać, a zamiast tego musimy jasnymi słowami bronić tego, co już zostało osiągnięte”.
Minister spraw wewnętrznych Niemiec Wolfgang Schäuble z uznaniem mówił o dialogu chrześcijańsko-żydowskim i potwierdził powstałe z historii szczególne relacje Niemiec i Izraela oraz stosunek do narodu żydowskiego. Ponadto zachęcił przedstawicieli obu religii, aby jeszcze bardziej uwzględniały islam w rozmowach między przedstawicielami religii świata.
Przewodniczący Rady Kościołów Ewangelickich (EKD), bp Wolfgang Huber nazwał nowy dokument wezwaniem, aby dalej podążać „drogą porozumienia i wzajemnego szacunku”. Równocześnie podkreślił konieczność wzajemnego zaangażowania w sprawę społecznej sprawiedliwości i obronę godności każdej osoby ludzkiej.
W obradach wzięli także udział m.in. nuncjusz apostolski w Niemczech, abp Jean-Claude Perisset oraz biskup Aachen Heinrich Mussinghoff.
Międzynarodowa Rada Chrześcijan i Żydów (International Council of Christians and Jews - ICCJ) skupia 38 ośrodków dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Swoją siedzibę ma w Domu Martina Bubera w Heppenheim w Niemczech. Funkcję przewodniczącego Rady sprawuje żydowska teolog z Izraela, Deborah Weissman.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.