Przejdźcie przez synodalną bramę!

Jubileuszowe i synodalne uroczystości w płockiej bazylice katedralnej, odbywały się przy ikonie Matki Bożej Częstochowskiej, która w tym roku nawiedza parafie diecezji płockiej.

Abp Wojciech Polak w kazaniu zwrócił uwagę, że synod jest zwoływany w Kościele po to, aby ochrzczeni na nowo odzyskali oczy wiary i serce Boga w patrzeniu na świat. By zaangażowali się zapałem i gorliwością w nową ewangelizację.

- Synod jest wyrazem życia Kościoła, który idzie razem, żeby odczytywać rzeczywistość oczyma wiary i sercem Boga - mówił w kazaniu prymas Wojciech Polak.

- To wspólne wędrowanie stało się dla was okazją do refleksji i bardziej świadomego włączenia się w ewangelizacyjną misję Kościoła - mówił arcybiskup gnieźnieński. - Nowa ewangelizacja powinna pociągać za sobą nowy protagonizm ochrzczonych, żeby nikt nie zdezerterował, żeby nikt z nas sobie nie odpuścił. A Kościół idzie do świata z oczyma wiary i z sercem Boga. Prośmy by Pan dał nam takie serce i oczy - akcentował ks. prymas.

Przypomniał, że w synodalnym doświadczeniu Kościoła chodzi o otwarcie na Ducha Świętego, o odwagę apostolską, ewangeliczną pokorę, ufną modlitwę, by Bóg prowadził i oświecał, abyśmy nie tylko mieli przed oczyma osobiste opinie czy poglądy, ale wiarę w Boga, wierność Magisterium, dobro Kościoła i zbawienie dusz.

- Przez synod nie chcecie oglądać się wstecz. Teraz trzeba ufnego i pełnego nadziei spoglądania w przyszłość. Hasło: "Gdzie jest Bóg, tam jest przyszłość" jest zasadniczym zadaniem na przyszłość. Kościół musi na nowo postawić Boga w centrum swego życia. Inne problemy są ważne, ale jeśli zabraknie tego podstawowego odniesienia, Kościół przestanie spełniać swa pierwotną rolę, przestanie istnieć. Problemem największym jest dziś przecież zapomnienie o Bogu. Trzeba dziś przypominać światu, o Bożej obecności, odsłaniać ją, pokazując także stylem naszego kościelnego postępowania dobroć i czułość Boga. Pokazywać w ten sposób prawdziwe i wiarygodne Jego oblicze - mówił ks. prymas.

- Każda epoka, czas i pokolenie ma swe bramy, przez które trzeba wchodzić w przyszłość. Dla naszego narodu jest to brama chrztu, za kilka dni przejdziemy przez bramę Miłosierdzia. Ale dla Kościoła Płockiego taką bramą jest wspólne dzieło zakończonego synodu. Wprowadza was on w nowy etap misji ewangelizacyjnej Kościoła na mazowieckiej ziemi. Misji, która wciąż jest taka sama, wciąż dotyka ludzkich umysłów i serc, a jednak domaga się nowego zapału, nowych środków ewangelizacji i nowej gorliwości - akcentował ks. arcybiskup.

W czasie liturgii odśpiewano uroczyste "Te Deum", a następnie odczytano dekret biskup płockiego w sprawie zakończenia 43. Synodu Diecezji Płockiej i ogłoszenia uchwał synodalnych.

Bp Piotr Libera, jako przewodniczący synodu, podpisał uchwały synodalne przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Swoje podpisy pod świadectwem zamknięcia synodu płockiego złożył również abp Wojciech Polak i bp Roman Marcinkowski.

Biskup płocki przekazał symbolicznie księgę synodalną do realizacji przedstawicielom duchowieństwa, życia konsekrowanego i rodzinie.

Przygotowania do zwołania synodu diecezjalnego rozpoczęły się w październiku 2010 roku. Wtedy po raz pierwszy, na posiedzeniu kapłańskiego gremium doradców biskupa płockiego - Kolegium Konsultorów, po raz pierwszy rozmawiano na temat jego zwołania.

W marcu 2011 roku powołano Zespół Roboczy ds. przejrzenia uchwał 42. Synodu Diecezji Płockiej pod względem ich aktualności.

14 września 2012 r. biskup płocki wydał dekret o zwołaniu 43. Synodu Diecezji Płockiej. Powołano sekretariat, komisję przygotowawczą, mianowano członków synodu, powołano synodalne komisje tematyczne i komisję główną, przyjęto dokumenty: "Modus Procedendi", "Charakter i struktura dokumentów synodalnych" oraz regulamin synodu.

14 października 2012 r. bp Piotr Libera, otwierając Rok Wiary w diecezji płockiej, zainaugurował w katedrze prace synodu.

Odbyły się cztery sesje plenarne synodu, na których przyjęto 14 dekretów (dokumentów głównych) oraz statuty, regulaminy i inne dokumenty.

W ramach synodu w każdej parafii odbyła się niedziela synodalna, a młodzież spotkała się ostatnią Niedzielę Palmową na Synodzie Młodych. 5 grudnia biskup płocki zamknął 43. synod diecezjalny w płockiej bazylice katedralnej.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
2°C Wtorek
rano
9°C Wtorek
dzień
11°C Wtorek
wieczór
8°C Środa
noc
wiecej »