G8: Potępiono Iran i Koreę Płn.

Obradujący we włoskiej L'Aquili przywódcy państw G8 w przyjętej w środę późnym wieczorem deklaracji politycznej potępili falę przemocy w Iranie, do jakiej doszło po czerwcowych wyborach, w wyniku których na kolejną kadencję wybrany został urzędujący prezydent Mahmud Ahmadineżad.

Liderzy "ósemki" potępili także wypowiedzi Ahmadineżada negujące holokaust oraz próby nuklearne Korei Północnej.

Szefowie państw i rządów siedmiu potęg gospodarczych świata oraz Rosji oświadczyli: "jesteśmy nadal poważnie zaniepokojeni wydarzeniami w Iranie. Potwierdzamy nasz całkowity szacunek dla suwerenności Iranu". "Jednocześnie potępiamy przemoc powyborczą, która spowodowała ofiary śmiertelne wśród obywateli irańskich" - oznajmili.

W deklaracji jest także apel do władz Iranu o "rozwiązanie sytuacji na drodze demokratycznego dialogu, opartego na państwie prawa".

Przywódcy G8 przypomnieli Teheranowi o jego "zobowiązaniach w kontekście międzynarodowej konwencji o prawach obywatelskich i politycznych". Jako "niedopuszczalne" określono w komunikacie restrykcje stosowane wobec mediów w Iranie, więzienie dziennikarzy oraz obywateli innych krajów. "Pozostajemy głęboko zaniepokojeni ryzykiem, jakie stwarza program nuklearny Iranu" - oświadczyli światowi liderzy. Wyrazili przekonanie, że kraj ten ma prawo do takiego programu w celach pokojowych, ale - dodali - wiąże się z tym obowiązek przywrócenia zaufania społeczności międzynarodowej, że irańska aktywność nuklearna ma charakter wyłącznie pokojowy. Dlatego sygnatariusze deklaracji zapewnili o swym zaangażowaniu na rzecz znalezienia "dyplomatycznego rozwiązania" kwestii programu nuklearnego Iranu przy zaangażowaniu USA, Chin, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i we współpracy z innymi partnerami G8.

Stanowisko wobec sytuacji w Iranie otwiera przyjęty w środę komunikat. Ponadto, stanowczo potępiono w nim próby jądrowe przeprowadzone przez Koreę Północną podkreślając, że są one sprzeczne z rezolucją 1718 Rady Bezpieczeństwa ONZ.

W tym samym tonie oceniono w deklaracji odpalenie przez ten kraj rakiet balistycznych tuż przed szczytem G8. Stanowi to - głosi komunikat - "zagrożenie dla pokoju i stabilizacji w regionie i poza nim". Zaapelowano do władz w Phenianie o pełne przestrzeganie międzynarodowych zobowiązań.

W paragrafie dotyczącym Bliskiego Wschodu mowa jest o całkowitym poparciu dla koncepcji dwóch państw, której realizacja pozwoli Izraelowi "żyć w pokoju i bezpieczeństwie" i stworzyć "państwo Palestyna, gdzie naród palestyński będzie mógł decydować o swym losie".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
18°C Poniedziałek
noc
15°C Poniedziałek
rano
19°C Poniedziałek
dzień
21°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »