Budować świat zjednoczony

W tym roku mija 40 lat, od kiedy członkowie Ruchu Focolari przybyli do Polski. O znaczeniu Ruchu i jego założycielki Chiary Lubich dla Kościoła katolickiego opowiedział w rozmowie z KAI Roberto Saltini.

Kim była Chiara Lubich i jakie jest jej znaczenie dla Kościoła katolickiego?

- Chiara Lubich była człowiekiem prostym, odważnym i konsekwentnym. Szła za wezwaniem Pana Boga i stała się Jego nadzwyczajnym narzędziem. Sama powiedziała: „Pióro nie wie, co będzie pisać. Pędzel nie wie, co ma namalować. Wie to artysta”. A Bóg jest takim artystą, że kiedy buduje dzieła, to także udoskonala swoje narzędzia.

Jak Kościół i świat cenią założycielkę Focolari stało się widoczne w dniu jej pogrzebu. Chiara zmarła 14 marca ub.r. Na jej pogrzebie w Rzymie zgromadziło się ok. 40 tys. osób. We Mszy św. w bazylice św. Pawła za Murami uczestniczyło 15 kardynałów, w tym watykański sekretarz stanu Tarcisio Bertone – który przewodniczył Eucharystii – metropolita krakowski Stanisław Dziwisz i przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich Stanisław Ryłko. Ojciec Święty Benedykt XVI napisał natomiast szczególnie ciepły list.

Czy Chiara zostanie świętą?

- Stwierdzanie czyjejś świętości jest zadaniem Kościoła. Osobiście nie miałbym żadnych wątpliwości. Poznałem ją jako osobę świętą i mógłbym przytoczyć wiele przykładów o tym świadczących.

Ruch wychował już osoby, wobec których toczą się procesy beatyfikacyjne. Czy mógłby ksiądz przybliżyć postaci niektórych z nich?

- Jest ich sporo. Na pierwszym miejscu należałoby wymienić Igino Giordaniego. Był to włoski polityk, znawca Kościoła, pisarz i dziennikarz. Kiedy się zetknął z Chiarą, miał 54 lata i ponad 100 opublikowanych książek na koncie. Był wtedy posłem do parlamentu, wcześniej zaś piastował urząd dyrektora Biblioteki Watykańskiej. Pomógł on Chiarze zrozumieć, że dar, który otrzymała od Boga, był darem nadzwyczajnym i przeznaczonym nie tylko dla szczególnej grupy osób, lecz dla Kościoła i dla całej ludzkości. Giordani zwrócił jej uwagę na nowość jej przesłania, które jest jednocześnie ściśle katolickie i głęboko ugruntowanie w tradycji. Chiara uważała go za współzałożyciela Ruchu.

Ale są też ludzie młodzi. Prawdopodobnie już wkrótce zostanie beatyfikowana Chiara „Luce” Badano, zmarła w wieku 19 lat. Należała do „gen”, młodego pokolenia w Ruchu i miała niezwykłą wprost miłość do Boga. Obecnie jest wzorem dla wielu młodych.

Czy mamy jakieś polskie przykłady przyszłych świętych?


- Tak, jest np. Sługa Boży Jerzy Ciesielski, który był przyjacielem ks. Karola Wojtyły. Spotkał się on z Ruchem i znalazł w nim wielką inspirację dla swojego dalszego życia. Dopóki nie zginął w 1970 r. w katastrofie statku, świadczył o Ewangelii jako świecki, małżonek i profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Są tez inni bardzo wartościowi ludzie, wobec których nie toczy się jeszcze postępowanie beatyfikacyjne. Mam tu na myśli np. prof. Włodzimierza Fijałkowskiego, który wykonał wielką pracę dla Kościoła rozwijając kulturę obrony życia. Z Ruchem był związany przez ostatnie 30 lat życia. Nie zdziwiłbym, gdyby z czasem również dla niego zostałby otwarty proces beatyfikacyjny.

Dziękuję za rozmowę.

Ks. Roberto Saltini urodził się we Florencji w 1937 r. Jest lekarzem anestezjologiem. Do wspólnoty życia konsekrowanego wstąpił w 1959 r. W 1964 przeniósł się do NRD, a w latach 1979-2001 był odpowiedzialny za gałąź męską Ruchu Focolari w Polsce. Święcenia kapłańskie przyjął w 2004 r. Obecnie jest współodpowiedzialny za Centrum Formacyjne Ruchu w Trzciance k. Warszawy.

Do Ruchu Focolari należy ok. 140 tys. ludzi w 182 krajach, a liczbę sympatyków wspólnoty szacuje się na 2 mln osób. Należą też do niej członkowie 350 Kościołów chrześcijańskich i reprezentanci innych religii. W naszym kraju Dzieło Maryi liczy ok. 2 tys. członków, a liczba jego sympatyków wynosi ok. 10 tys.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
9°C Piątek
rano
15°C Piątek
dzień
17°C Piątek
wieczór
15°C Sobota
noc
wiecej »