To Boży ludzie o wielkich sercach: sportowcy, aktorzy, muzycy i społecznicy - m.in. bracia Paweł i Łukasz Golcowie, Radosław i Dorota Pazurowie, ks. Jan Kaczkowski i Jasiek Mela.
Nazwiska ponad 30 oficjalnych Ambasadorów ŚDM, którzy od dziś będą promować Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016 w mediach, ale też w swoich środowiskach i podczas spotkań z młodzieżą, zostały ogłoszone 15 grudnia w Filharmonii Krakowskiej. Podczas tego przedświątecznego spotkania, było obecnych kilkunastu z nich.
- Kiedy papież Franciszek ogłaszał w Brazylii, że miejscem następnych Światowych Dni Młodzieży będzie Kraków, pomyśleliśmy, że nie może nas tam zabraknąć, że musimy być. I jesteśmy! - cieszą się bracia Łukasz i Paweł Golcowie, muzycy z zespołu Golec uOrkiestra.
- W styczniu w Łagiewnikach graliśmy koncert kolęd i pastorałek. Wtedy po raz pierwszy padła propozycja, czy byśmy chcieli zostać ambasadorami ŚDM. Oczywiście, że byśmy chcieli! Zwłaszcza, że Polska powinna się wtedy zaprezentować także od strony kulturalnej, artystycznych, w czym chętnie pomożemy - zapewniają.
Jak opowiadają, w 1991 r. brali udział w ŚDM w Częstochowie. Szli tam wtedy z pieszą pielgrzymką - z grupą ministrantów z Milówki. - To była naprawdę fantastyczna sprawa, wielki i ważny drogowskaz na dalsze lata, kompas, który nas uformował i zbudował. Byliśmy w ósmej klasie szkoły podstawowej, a dziś to dla nas wielki zaszczyt, być tu i móc wesprzeć swoją osobą i swoim talentem to wydarzenie, które jest przed nami. To będzie jedno z najważniejszych wydarzeń dla Polski, żadna imprezę nie przyciągnie tylu osób, co ŚDM - mówią zgodnie bracia, dodając, że są pokoleniem JPII, a hasło ŚDM Kraków 2016 to nawiązanie do jego nauczania.
- Pokażmy światu piękno naszej tradycji, historii, sztuki, kultury, muzyki. Na ŚDM przyjedziemy z rodzinami, ze swoimi najstarszymi dziećmi - mają tyle lat, co my w 1991 r. Historia kołem się więc toczy - dodają.
Z kolei bluesman Ireneusz Dudek mówi krótko:
- Przyjedź na ŚDM, a będziesz wiedział, co naprawdę znaczy Chrystus. Poczujesz, że wśród tych ludzi, którzy Go wyznają, panuje miłość, serdeczność, uśmiech, zabawa, prawda - zachęca.
- O moim byciu ambasadorem ŚDM zaraz dowiedzą się księża z moich rejonów i będą mnie zapraszać na spotkania z młodzieżą. Już się na to cieszę, a to, że zostałem ambasadorem, stało się przez przypadek. Choć przecież dla Boga nie ma przypadków. Dziś cieszę się, że przyjąłem zaproszenie. Nie jestem poetą ani muzykiem kojarzącym się z sakralnymi pieśniami, tylko bluesmanem. Mogę tylko potrząsnąć ludźmi poprzez moja prywatną postawą, bo nie raz opowiadałem w kościele o swoim skomplikowanym życiu. Jestem bardzo wierzący - tak mi się wydaje, i jestem pełen wiary w młodzież i w to, co się stanie - opowiada.
Wśród Ambasadorów ŚDM są także Maciej Musiał, Konrad Ciesiołkiewicz, Brygida Grysiak-Ciesiołkiewicz, Marek Kamiński, Andrzej Lampert, Grzegorz i Patrycja Markowscy, bp Rafał Markowski, Radosław Pazura i Dorota Chotecka-Pazura, Muniek Staszczyk, Krzysztof Trebubnia-Tutka, Magdalena Frączek, Jasiek Mela, Arkadio, ks. Jan Kaczkowski, Przemysław Babiarz, Dominika Figurska, Michał Chorosiński, Darek Malejonek oraz Urszula Smok.
- U każdego z nas jest w życiu taki moment, który decyduje o dalszych losach. ŚDM to m.in. radość z bycia razem. W czasach, gdy jesteśmy zabiegani, to ważne, by znaleźć moment wsłuchania się w siebie i Boga. ŚDM mogą w tym pomóc - zauważa Ula Smok, założycielka Fundacji Urszuli Smok Podaruj Życie.
Natomiast kard. Stanisław Dziwisz komentując dzisiejsze spotkanie opowiadał, że od samego początku bardzo zależało mu, aby ŚDM zaistniało w opinii publicznej i w świadomości wielu osób. - To od tej atmosfery zależy, jak przeżyjemy to spotkanie z papieżem. Ja znam tę młodzież, która do nas przyjedzie, bo byłem na wszystkich Światowych Dniach Młodzieży. Oni są pełni entuzjazmu i radości z bycia wierzącymi. Oni chcą tę radość przekazać. Cieszę się też z tych dni, które przed nami, bo widzę, że Polsce wciąż potrzeba przebudzenia, by społeczeństwo się zjednoczyło wokół wspólnego dobra. Ambasadorzy mogą w tym pomóc - mówił metropolita krakowski.
W filharmonii odbyła się też premiera oficjalnego teledysku do hymnu ŚDM "Błogosławieni Miłosierni", który w obrazowy sposób opowiada o tym, czym tak naprawdę jest miłosierdzie - zarówno w wymiarze religijnym, jak i życia codziennego.
Zobacz go: Oficjalny teledysk do hymnu ŚDM
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.