To Boży ludzie o wielkich sercach: sportowcy, aktorzy, muzycy i społecznicy - m.in. bracia Paweł i Łukasz Golcowie, Radosław i Dorota Pazurowie, ks. Jan Kaczkowski i Jasiek Mela.
Nazwiska ponad 30 oficjalnych Ambasadorów ŚDM, którzy od dziś będą promować Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016 w mediach, ale też w swoich środowiskach i podczas spotkań z młodzieżą, zostały ogłoszone 15 grudnia w Filharmonii Krakowskiej. Podczas tego przedświątecznego spotkania, było obecnych kilkunastu z nich.
- Kiedy papież Franciszek ogłaszał w Brazylii, że miejscem następnych Światowych Dni Młodzieży będzie Kraków, pomyśleliśmy, że nie może nas tam zabraknąć, że musimy być. I jesteśmy! - cieszą się bracia Łukasz i Paweł Golcowie, muzycy z zespołu Golec uOrkiestra.
- W styczniu w Łagiewnikach graliśmy koncert kolęd i pastorałek. Wtedy po raz pierwszy padła propozycja, czy byśmy chcieli zostać ambasadorami ŚDM. Oczywiście, że byśmy chcieli! Zwłaszcza, że Polska powinna się wtedy zaprezentować także od strony kulturalnej, artystycznych, w czym chętnie pomożemy - zapewniają.
Jak opowiadają, w 1991 r. brali udział w ŚDM w Częstochowie. Szli tam wtedy z pieszą pielgrzymką - z grupą ministrantów z Milówki. - To była naprawdę fantastyczna sprawa, wielki i ważny drogowskaz na dalsze lata, kompas, który nas uformował i zbudował. Byliśmy w ósmej klasie szkoły podstawowej, a dziś to dla nas wielki zaszczyt, być tu i móc wesprzeć swoją osobą i swoim talentem to wydarzenie, które jest przed nami. To będzie jedno z najważniejszych wydarzeń dla Polski, żadna imprezę nie przyciągnie tylu osób, co ŚDM - mówią zgodnie bracia, dodając, że są pokoleniem JPII, a hasło ŚDM Kraków 2016 to nawiązanie do jego nauczania.
- Pokażmy światu piękno naszej tradycji, historii, sztuki, kultury, muzyki. Na ŚDM przyjedziemy z rodzinami, ze swoimi najstarszymi dziećmi - mają tyle lat, co my w 1991 r. Historia kołem się więc toczy - dodają.
Z kolei bluesman Ireneusz Dudek mówi krótko:
- Przyjedź na ŚDM, a będziesz wiedział, co naprawdę znaczy Chrystus. Poczujesz, że wśród tych ludzi, którzy Go wyznają, panuje miłość, serdeczność, uśmiech, zabawa, prawda - zachęca.
- O moim byciu ambasadorem ŚDM zaraz dowiedzą się księża z moich rejonów i będą mnie zapraszać na spotkania z młodzieżą. Już się na to cieszę, a to, że zostałem ambasadorem, stało się przez przypadek. Choć przecież dla Boga nie ma przypadków. Dziś cieszę się, że przyjąłem zaproszenie. Nie jestem poetą ani muzykiem kojarzącym się z sakralnymi pieśniami, tylko bluesmanem. Mogę tylko potrząsnąć ludźmi poprzez moja prywatną postawą, bo nie raz opowiadałem w kościele o swoim skomplikowanym życiu. Jestem bardzo wierzący - tak mi się wydaje, i jestem pełen wiary w młodzież i w to, co się stanie - opowiada.
Wśród Ambasadorów ŚDM są także Maciej Musiał, Konrad Ciesiołkiewicz, Brygida Grysiak-Ciesiołkiewicz, Marek Kamiński, Andrzej Lampert, Grzegorz i Patrycja Markowscy, bp Rafał Markowski, Radosław Pazura i Dorota Chotecka-Pazura, Muniek Staszczyk, Krzysztof Trebubnia-Tutka, Magdalena Frączek, Jasiek Mela, Arkadio, ks. Jan Kaczkowski, Przemysław Babiarz, Dominika Figurska, Michał Chorosiński, Darek Malejonek oraz Urszula Smok.
- U każdego z nas jest w życiu taki moment, który decyduje o dalszych losach. ŚDM to m.in. radość z bycia razem. W czasach, gdy jesteśmy zabiegani, to ważne, by znaleźć moment wsłuchania się w siebie i Boga. ŚDM mogą w tym pomóc - zauważa Ula Smok, założycielka Fundacji Urszuli Smok Podaruj Życie.
Natomiast kard. Stanisław Dziwisz komentując dzisiejsze spotkanie opowiadał, że od samego początku bardzo zależało mu, aby ŚDM zaistniało w opinii publicznej i w świadomości wielu osób. - To od tej atmosfery zależy, jak przeżyjemy to spotkanie z papieżem. Ja znam tę młodzież, która do nas przyjedzie, bo byłem na wszystkich Światowych Dniach Młodzieży. Oni są pełni entuzjazmu i radości z bycia wierzącymi. Oni chcą tę radość przekazać. Cieszę się też z tych dni, które przed nami, bo widzę, że Polsce wciąż potrzeba przebudzenia, by społeczeństwo się zjednoczyło wokół wspólnego dobra. Ambasadorzy mogą w tym pomóc - mówił metropolita krakowski.
W filharmonii odbyła się też premiera oficjalnego teledysku do hymnu ŚDM "Błogosławieni Miłosierni", który w obrazowy sposób opowiada o tym, czym tak naprawdę jest miłosierdzie - zarówno w wymiarze religijnym, jak i życia codziennego.
Zobacz go: Oficjalny teledysk do hymnu ŚDM
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.