Tak minął rok w Kościele

Zobacz kalendarium najważniejszych wydarzeń minionego roku w Kościele na świecie.

LIPIEC

Czechy. W Pradze w dniach 5-6 lipca odbyły się uroczystości związane z 600 rocznicą śmierci Jana Husa. "Był on słynnym czeskim kaznodzieją, jednym z najznakomitszych mistrzów, jacy wyszli z praskiej wszechnicy, i cieszył się szczególnym poważaniem czeskiego ludu. Te słowa św. Jana Pawła II przypomniał Franciszek w liście do kard. Miloslava Vlka, swojego specjalnego wysłannika na uroczystości. Zwrócił uwagę, że w ramach uczczenia 600. rocznicy śmierci Husa podjęto w Republice Czeskiej wiele inicjatyw, by uleczyć rany przeszłości, tworząc nowe relacje między ludźmi i grupami na różny sposób interpretującymi historię i współczesność. Urodzony w czeskim Husincu w 1370 r. Jan Hus został oskarżony o herezję za próbę reformy Kościoła i mimo gwarantowanego mu bezpieczeństwa zginął spalony na stosie 6 lipca 1415 podczas Soboru w Konstancji.

Ekwador. Msze św. w parku Samanes z udziałem ponad 600 tys. wiernych w Guayaquil i w Parku Dwusetlecia w stolicy kraju Quito z udziałem ok. 1,5 mln Ekwadorczyków, spotkanie ze światem nauki na kampusie Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego Ekwadoru i przedstawicielami świata polityki, gospodarki i życia społecznego kraju były głównymi punktami wizyty papieża Franciszka w tym kraju w dniach 5-8 lipca. Jej hasłem były słowa: „Ewangelizować z radością”. W czasie wizyty papież podkreślił m. in. znaczenie rodziny i zaapelował o zaprzestanie niszczenia lasów tropikalnych w regionie Amazonii. Na targach w stolicy Quito skrytykował autorytarne dążenia liderów życia politycznego Ameryki Łacińskiej.

Boliwia. Msza św. inaugurująca V Krajowy Kongres Eucharystyczny na placu Chrystusa Odkupiciela w Santa Cruz de la Sierra z udziałem 1 mln wiernych, spotkania z prezydentem Evo Moralesem oraz z przedstawicielami władz Boliwii i elit społecznych tego kraju w stolicy kraju La Paz oraz udział w obradach II Spotkania Światowego Ruchów Ludowych na terenach wystawowych Expo Feria w Santa Cruz były głównymi punktami wizyty papieża Franciszka w tym kraju w dniach 8-10 lipca. Jej hasłem były słowa: "Z Franciszkiem głosimy radość Ewangelii”. W swoich wystąpieniach papież apelował o integrację najsłabszych i ostrzegał przed bezgraniczną konsumpcją. Międzynarodową uwagę zwróciła jego wizyta podczas obrad II Spotkania Światowego Ruchów Ludowych w Santa Cruz, gdzie powiedział, że świat potrzebuje zmiany a problemy które należy rozwiązać dotyczą Ameryki Łacińskiej i całej ludzkości. "Chcemy zmiany, prawdziwej zmiany, zmiany struktur" - mówił papież i wezwał: "Globalizacja nadziei, rodząca się w narodach i narastająca wśród ubogich musi zastąpić ową globalizację wykluczenia i obojętności!" Papież przeprosił także za wiele grzechów jakich Kościół dopuścił się przeciwko rdzennym mieszkańcom Ameryki.

Paragwaj. Spotkanie z władzami i korpusem dyplomatycznym w ogrodzie w pałacu Lopezów, wizyta w szpitalu im. Dzieci z Acosta Ñu w Asunción, Msza św. na placu przed sanktuarium maryjnym w Caacupé z udziałem ponad miliona wiernych, spotkanie z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego na Stadionie im. Leona Condou Kolegium św. Józefa, wizyta w dzielnicy Bañado Norte, Msza św. w parku Ñu Guazú z udziałem 1,5 mln wiernych, spotkanie z młodzieżą na bulwarze Costanera w stolicy kraju - były głównymi punktami wizyty apostolskiej Franciszka w dniach 10-12 lipca. Jej hasłem były słowa: "Głosiciel prawdy i pokoju”. W czasie swoich wystąpień Franciszek wezwał m. in.: "Nigdy więcej bratobójczej wojny! Budujmy zawsze pokój!" Pochwalił też przemiany demokratyczne jakie od wielu lat mają miejsce w Paragwaju i zachęcił do dalszego umacniania struktur i instytucji demokratycznych. Po Ekwadorze i Boliwii, Paragwaj był trzecim i zarazem ostatnim etapem ośmiodniowej pielgrzymki Franciszka w Ameryce Łacińskiej. Była to też jego dziewiąta podróż zagraniczna od początku pontyfikatu.

Pakistan. Sąd Najwyższy nakazał 22 lipca wstrzymanie wykonania wyroku na Asii Bibi - chrześcijance, skazanej 6 lat temu na śmierć za rzekome bluźnierstwo wobec islamu. Karę śmierci orzekł w listopadzie 2010 sąd pierwszej instancji Później Sąd Najwyższy w Lahaurze - stolicy prowincji Pendżab - nakazał wstrzymanie egzekucji. Jednocześnie polecono ponowne rozpatrzenie sprawy.

Ukraina. 29 lipca we Lwowie odbyły się z udziałem kilkudziesięciu tysięcy osób obchody 150. urodzin greckokatolickiego metropolity lwowskiego Andrzeja Szeptyckiego. Podczas uroczystości m. in. w soborze św. Jura (Jerzego) odprawiono uroczystą liturgię oraz odsłonięto i poświęcono pomnik metropolity. Abp Andrzej Szeptycki (1865-1944) stał na czele UKGK od 1901 aż do śmierci w 1944 r. 16 lipca br. papież Franciszek zatwierdził w Watykanie dekret o heroiczności cnót metropolity, co otwiera drogę do jego beatyfikacji.

«« | « | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Gość
  24.12.2015 10:46
  sporzałem na dwie pierwsze strony i nigdzie nie zauważyłem słowa krzyż ewentualnie - Jezus Chrystus . Dlatego te pierwsze wydarzenia w kościele nie dotyczą chyba katolików. pozdrawiam .
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  8°C Środa
  dzień
  8°C Środa
  wieczór
  5°C Czwartek
  noc
  2°C Czwartek
  rano
  wiecej »