Tak minął rok w Kościele

Zobacz kalendarium najważniejszych wydarzeń minionego roku w Kościele na świecie.

WRZESIEŃ

Albania: Wojna nigdy nie jest święta, a zabijanie i ucisk innych w imię Boga jest zawsze bluźnierstwem – stwierdza wspólna deklaracja ponad 400 przywódców religijnych, ogłoszona na zakończenie dorocznego spotkania z cyklu „Ludzie i religie”, zorganizowanego przez rzymską Wspólnotę św. Idziego. W tym roku odbyło się ono w Tiranie w dniach 6-8 września pod hasłem „Pokój jest zawsze możliwy. Religie i kultury w dialogu”.

Austria. Niemcy. Oficjalnie oba kraje zezwoliły 4 września na przyjęcie uchodźców i migrantów, którzy znaleźli się na terenie Węgier. Do krajów tych przybyło dziesiątki tysięcy osób ubiegających się o azyl, głównie z Syrii, Iraku i krajów Afryki Północnej. Wśród wielu organizacji w pomoc dla nich zaangażowały się krajowe Caritas. 6 września papież wezwał wszystkie diecezje, parafie, wspólnoty, klasztory i sanktuaria w Europie, aby przyjmowały uchodźców. W pomoc uchodźcom na Bliskim Wschodzie włączył się również Kościół w Polsce, szczególnie poprzez Caritas Polska i polską sekcję Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Według szacunków ONZ 60 mln ludzi na świecie to migranci, a tylko część z nich przybywa do Europy.

Francja. W poniedziałek 14 września w katedrze w Créteil pod Paryżem nastąpiło uroczyste zakończenie procesu w sprawie domniemanego cudu za wstawiennictwem bł. Jerzego Popiełuszki. Dokonał tego miejscowy ordynariusz bp Michel Santier w dniu 68. rocznicy urodzin polskiego męczennika i w trzecią rocznicę niewytłumaczalnego medycznie uzdrowienia Françoisa Audelana z nietypowej przewlekłej białaczki szpikowej, które było przedmiotem procesu.

Ziemia Święta. W dniach 11-16 września pod przewodnictwem kard. Pétera Erdő z Węgier obradowała Rada Europejskich Konferencji Biskupów (CCEE). Temat zgromadzenia brzmiał: “Kościół w różnych krajach europejskich i stojące przed nim wielkie wyzwania”. Rozmowy dotyczyły głównie spraw migrantów i rodzin oraz sytuacji chrześcijan w Ziemi Świętej.

Kuba. Pod hasłem: "Misjonarz miłosierdzia" odbyła się w dniach 19-22 września wizyta apostolska Franciszka na Kubę. Była ona pierwszym etapem 10. podróży apostolskiej tego pontyfikatu. Papież odwiedził Hawanę, Holguín, El Cobre i Santiago de Cuba. Franciszek podczas wizyty apelował o to, by Kościół mógł służyć narodowi kubańskiemu „w warunkach wolności”. Przekonywał do służby konkretnemu człowiekowi, a nie ideologiom. Tłumaczył, że Bóg pragnie Kościoła ubogiego. Podkreślił potrzebę umiejętności wspólnego działania z ludźmi innych przekonań i ideologii, w tym komunistycznej, na rzecz dobra wspólnego. Przestrzegł przed popadaniem w poprawność polityczną. Przede wszystkim jednak zachęcił „do przeżywania rewolucji czułości”, polegającej na „otwieraniu oczu i serc na innych”. Z Kuby papież udał się do Stanów Zjednoczonych.

USA. Ceremonia powitania w Białym Domu w Waszyngtonie z udziałem 15 tys. Amerykanów, kanonizacja bł. Junipera Serry (1713-1784) w Narodowym Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia NMP z udziałem 25 tys. wiernych, udział we wspólnej Sesji Kongresu Stanów Zjednoczonych na waszyngtońskim Kapitolu, Msza św. z udziałem ok. 20 tys. wiernych w hali Madison Square Garden w Nowym Jorku – to główne wydarzenia wizyty apostolskiej Franciszka w USA, która odbyła się 22-27 września i przebiegała pod hasłem: „Miłość jest naszą misją”. Ponadto papież odwiedził główną siedzibę ONZ, wygłosił przemówienie na forum Zgromadzenia Ogólnego (25 września) i wziął udział w VIII Światowym Spotkaniu Rodzin (26-27 września). Była to jego pierwsza wizyta w Stanach Zjednoczonych. Papież Bergoglio choć pochodzi z Ameryki – USA nigdy nie odwiedził. Przed Kongresem Franciszek powiedział m. in., że naród może być uznany za wielki, kiedy broni wolności, kiedy krzewi kulturę, która pozwala ludziom „marzyć” o pełnych prawach dla wszystkich, gdy dąży do sprawiedliwości i stara się o sprawy uciśnionych, gdy opowiada się za dialogiem i sieje pokój. Mówiąc o dziedzictwie kulturowym i duchowym wskazał na czterech wielkich reprezentantów narodu amerykańskiego: Abrahama Lincolna, Martina Luther Kinga, Dorothy Day i Thomasa Mertona. W przemówieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Papież przypomniał, że od wszystkich rządzących świat stanowczo się domaga: skutecznej, wyrażającej się w konkretnych krokach ochrony środowiska naturalnego oraz jak najszybszego przezwyciężenia zjawiska wykluczenia społecznego i ekonomicznego. W homilii podczas Mszy św. w Filadelfii, która zakończyła VIII Światowe Spotkanie Rodzin. papież wezwał do wsparcia małżeństwa i rodziny „ponad wszelkimi granicami” i zachęcał wszystkich do codziennych gestów miłości, które sprawiają, że czujemy się jak w domu.

«« | « | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Gość
  24.12.2015 10:46
  sporzałem na dwie pierwsze strony i nigdzie nie zauważyłem słowa krzyż ewentualnie - Jezus Chrystus . Dlatego te pierwsze wydarzenia w kościele nie dotyczą chyba katolików. pozdrawiam .
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12°C Niedziela
  noc
  7°C Niedziela
  rano
  13°C Niedziela
  dzień
  14°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »