Papież: Ćwiczmy się w przebaczaniu

"Można powiedzieć, że Paweł narodził się przez łaskę Boga i przebaczenie Szczepana."

"Codziennie mamy okazję, aby ćwiczyć się w przebaczaniu, przeżywać ten gest tak wzniosły, że przybliża człowieka do Boga" - powiedział Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański 26 grudnia w święto św. Szczepana. Papież zaapelował: "Niech Dziewica Maryja, której powierzamy tych - a jest ich bardzo wielu - którzy jak święty Szczepan doświadczają prześladowań w imię wiary, skieruje naszą modlitwę tak, abyśmy mogli otrzymywać i obdarowywać przebaczeniem".

Franciszek nawiązując do obchodzonego dzisiaj święta świętego Szczepana przypomniał, że wczoraj na ziemi narodził się Zbawiciel a dziś rodzi się dla nieba Jego wierny świadek. "Wczoraj podobnie jak dziś, pojawiają się ciemności odrzucenia życia, ale jaśnieje jeszcze mocniejsze światło miłości, która zwycięża nienawiść i inauguruje nowy świat" - powiedział papież.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że Szczepan - zanim zmarł ukamienowany - wybaczył swoim prześladowcom. "Szczepan jest więc męczennikiem, co oznacza, świadkiem, bo czyni podobnie jak Jezus. Rzeczywiście prawdziwym świadkiem jest ten, kto zachowuje się tak jak Jezus: ten kto się modli, miłuje, kto daje, ale przede wszystkim ten, kto przebacza, ponieważ przebaczenie, jak sama nazwa wskazuje, jest najwznioślejszym wyrazem daru" - powiedział Franciszek.

"Czemu służy przebaczenie? Czy jest to tylko dobry uczynek, czy też przynosi jakieś rezultaty? - pytał Franciszek i wskazał na obecnego przy śmierci Szczepana Szawła i stał się wkrótce Pawłem, wielkim świętym, apostołem pogan. "Otrzymał przebaczenie Szczepana. Można powiedzieć, że Paweł narodził się przez łaskę Boga i przebaczenie Szczepana" - powiedział papież i dodał: "Również i my rodzimy się z przebaczenia Boga. Nie tylko w Chrzcie Świętym, ale za każdym razem, gdy otrzymujemy przebaczenie nasze serce zostaje odrodzone".

Franciszek wezwał: "Musimy niestrudzenie prosić o Boże przebaczenie, ponieważ tylko kiedy doświadczymy przebaczenia uczymy się przebaczać".

Papież zaznaczył, że przebaczenie jest zawsze bardzo trudne i zachęcił aby przede wszystkim zacząć od modlitwy, tak jak uczynił to św. Szczepan. "Zaczynamy od własnego serca: możemy na modlitwie skonfrontować uczucia jakich doświadczamy, powierzając tego, który nas skrzywdził miłosierdziu Bożemu" - powiedział Franciszek i wyjaśnił: "Codziennie mamy okazję, aby ćwiczyć się w przebaczaniu, przeżywać ten gest tak wzniosły, że przybliża człowieka do Boga. Tak jak nasz Ojciec niebieski, sami stajemy się miłosierni, ponieważ poprzez przebaczenie zwyciężamy zło dobrem, przemieniamy nienawiść w miłość i sprawiamy w ten sposób, że świat staje się bardziej czysty".

Na zakończenie Franciszek zaapelował: "Niech Dziewica Maryja, której powierzamy tych - a jest ich bardzo wielu - którzy jak święty Szczepan doświadczają prześladowań w imię wiary, skieruje naszą modlitwę tak, abyśmy mogli otrzymywać i obdarowywać przebaczeniem".

Po modlitwie Anioł Pański papież podziękował wszystkim za otrzymane życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia.

*

Na następnej stronie publikujemy tekst papieskich rozważań:

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  20°C Wtorek
  dzień
  20°C Wtorek
  wieczór
  19°C Środa
  noc
  17°C Środa
  rano
  wiecej »