Pani Jadwiga Szubartowicz w minionym roku skończyła 110 lat. Aktualnie jest najstarszą żyjącą Polką. Choć jak mówi ma świadomość, że Pan Bóg może ją zawołać w każdej chwili, ciągle cieszy się dobrym zdrowiem.
W sylwestrową noc pewnie wielu z nas obiecywało sobie wprowadzenie do swojego życia konkretnych zmian. Czy jeszcze dziś ktoś o tych planach pamięta?
Zdaniem najstarszej mieszkanki naszego kraju, wcale nie chodzi o to, by robić jakieś wielkie plany, ale by cieszyć się dniem dzisiejszym i przyjmować z pokorą to, co dla każdego z nas zaplanował Pan Bóg.
Choć Jadwiga Szubartowicz życia łatwego nie miała, w jej wspomnieniach maluje się ono jednak pełne radości i Bożego błogosławieństwa.
Była świadkiem wielu wydarzeń, które decydowały o losach naszego kraju i świata. Przeżyła dwie wojny światowe, w czasie których straciła wielu ze swych najbliższych. - Mój ojciec pracował na kolei - opowiada. - Ciągle się przeprowadzaliśmy. W którymś momencie został delegowany do pracy w Rosji. Mieszkaliśmy pod Petersburgiem.Moja mamunia wszystko poświęciła swoim dzieciom. Ojciec w Rosji zmarł - relacjonuje.
W czasie II wojny światowej zmarł też brat pani Jadwigi. Zginął w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie. Wcześniej więziony był również na Majdanku. - Z mojej rodziny żyję już tylko ja i naprawdę nie wiem dlaczego tak długo żyję - dziwi się starsza pani. - Jestem zdrowa, boli mnie tylko ręka i słabo już chodzę. Ale tak naprawdę największym moim problemem jest ślepota i głuchota - śmieje się kobieta. - Tyle książek chciałabym jeszcze przeczytać - wzdycha.
Pani Jadwiga przekonuje, że że dobrze jej się żyje, choć tak naprawdę nic nie ma. – Nie mam własnego mieszkania. Tu, w tym budynku, mieszkam już 80 lat, ale cały czas wynajmuję mieszkanie - zauważa. - Najpierw mieszkaliśmy na dole, potem na samej górze, tam jednak przeciekał dach, więc gdy skończyłam 100 lat, dali mi to mieszkanie. Ja niczego tak naprawdę nie potrzebuję - kwituje. - Pieniądze rozdaję. One szczęścia nie dają.
Patentem na długie życie pani Jadwigi jest ciągły rozwój. - Trzeba się dokształcać i doskonalić, by nadążyć za czasem i jego nowościami - mówi. Seniorka uważa również, że w zachowaniu zdrowia pomaga nieustanne szukanie dobra i piękna w każdym człowieku i każdym dniu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.