Nowy biskup prosi o współpracę

- Niech drzwi 700 kościołów naszej ziemi będą otwarte dla wszystkich - mówił bp Tadeusz Lityński.

Abp Celestyno Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce, i kilkudziesięciu purpuratów uczestniczyło  w oficjalnym, liturgicznym przekazaniu władzy ordynariusza w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp. Tadeuszowi Lityńskiemu.

W czasie ingresu bp Tadeusz Lityński wygłosił homilię, w której po raz pierwszy przemawiał do swoich wiernych jako biskup diecezjalny. Pasterz podkreślił swoje regionalne korzenie.

- Nie wstydzę się tego powiedzieć, że jestem dumny z mojego lubuskiego pochodzenia, ale wiem, że pokornie powinienem dzisiaj poprosić - bądźcie przy mnie, tak jak byliście zawsze przy moich poprzednikach! Wspierajcie mnie w trudzie głoszenia Chrystusa - Światłości Świata. Jestem jednym z Was! Ale od dzisiaj, tak szczególnie jestem też dla Was, jako kolejny biskup diecezjalny! Potrzebuję bardzo Waszej współpracy, Waszej pomocy - prosił bp Lityński.

- Dzień ingresu biskupa do katedry jest czasem szczególnego nasłuchiwania: zapewne pytacie, jaki jest program nowego pasterza? A program ten jest jeden: Jezus Chrystus - Światłość Świata. Program ten pokrywa się też z drogą Kościoła Powszechnego, który dopiero co z woli papieża Franciszka wkroczył w „Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia” - mówił biskup.

- Bardzo pragnę, abyśmy jako rodzina diecezjalna podjęli słowa Ojca Świętego z bulli Misericordiae vultus: „Główną belką, na której wspiera się życie Kościoła, jest miłosierdzie. Wszystko w działaniu duszpasterskim Kościoła powinno zostać otulone czułością, z jaką kieruje się do wiernych; nic też z jego głoszenia i z jego świadectwa ukazanego światu nie może być pozbawione miłosierdzia. Wiarygodność Kościoła weryfikuje się na drodze miłości miłosiernej i współczującej” - kontynuował.

- Dziś, kiedy odbywa się kolejny ingres biskupa, po raz pierwszy powołanego spośród tej wspólnoty, ucieszmy się wspólnie dobrem wspólnoty naszego Kościoła, na którą się składa praca duszpasterska 270 parafii, apostolstwo modlitwy wielu klasztorów i sanktuariów, grup modlitewnych i apostolskich. Niech drzwi 700 kościołów naszej ziemi będą otwarte dla wszystkich, także dla tych, którzy z różnych przyczyn zapomnieli o przyrzeczeniach Chrztu Świętego albo nie doświadczyli jego daru. Może właśnie nasza serdeczność i gościnność, nasze apostolstwo modlitwy będzie małym światełkiem w tunelu niewiary i obojętności religijnej - kontynuował.

W uroczystym ingresie do gorzowskiej katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jedenastego zarządcy w historii administracji kościelnej na naszym terenie po II wojnie światowej wzięli udział biskupi sąsiednich diecezji. Prymas Polski abp Wojciech Polak, abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, abp Heiner Koch, metropolita Berlina,  bp Wolfgang Ipolt, ordynariusz diecezji Görlitz.

Przybyło też liczne grono prezbiterów, zakonnicy i siostry zakonne, przedstawiciele stowarzyszeń katolickich, Kościołów greckokatolickiego i ewangelicko-augsburskiego.

Wśród rzeszy wiernych ingres bp. Lityńskiego szczególnie przeżywali parafianie z Gorzowa Wlkp., Ochli, Głogowa i Ołoboku.

Nowy ordynariusz zielonogórsko-gorzowski, po powitaniu przez dotychczasowego biskupa Stefana Regmunta wysłuchał w katedrze papieskiej bulli nominacyjnej i otrzymał z rąk Nuncjusza Apostolskiego historyczny pastorał pierwszego powojennego biskupa Teodora Benscha.

- Biskupa Tadeusza znamy dobrze i rozumiemy się bez słów, wyrażamy Tobie nasz szacunek i oddanie oraz witamy w nowej roli, naszego biskupa - powiedział bp Stefan Regmunt.

Na zakończenie Mszy św. proboszcz katedry ks. Zbigniew Kobus odczytał życzenia od prezydenta RP Andrzeja Dudy. "Jestem przekonany, że w pełnieniu tej posługi nieocenione będzie bogate doświadczenie Księdza Biskupa w pracy duszpasterskiej oraz doskonała znajomość lokalnego Kościoła, z którego Ekscelencja się wywodzi i dla którego pracował w ciągu ponad 27 lat kapłaństwa" - napisał prezydent RP.

Natomiast minister Elżbieta Rafalska przeczytała życzenia od premier Beaty Szydło. "Głęboko wierzę, że rozpoczynana dziś pasterska posługa Księdza Biskupa umocni wiarę chrześcijan w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, a także pomoże im dobrze i mądrze budować swoje życie i przyszłość swojej małej ojczyzny" - napisała premier Beata Szydło.

Przeczytaj także:

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
-1°C Piątek
noc
-1°C Piątek
rano
1°C Piątek
dzień
1°C Piątek
wieczór
wiecej »