Wybór Buzka zasypuje podziały

Wybór prof. Jerzego Buzka na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego zasypuje historyczne podziały między Europą Wschodnią i Zachodnią – uważa ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, sekretarz generalny Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

W rozmowie z KAI stwierdził on, że nowy szef europarlamentu w symboliczny sposób będzie reprezentował wszystkie nowe kraje członkowskie Unii Europejskiej. Wybór Polaka na przewodniczącego PE przyrównał do takich wydarzeń jak upadek muru berlińskiego czy wstąpienie Polski do NATO i Unii Europejskiej.

„Można być Europejczykiem na różne sposoby” – powiedział ks. Mazurkiewicz. Dodał, że posłowie z krajów Europy Środkowo-Wschodniej niosą z sobą zupełnie inny bagaż doświadczeń historyczno-kulturowych niż ich koledzy z Zachodu. Wszyscy są jednak równoprawnymi Europejczykami.

Zdaniem sekretarza generalnego COMECE, dzięki doświadczeniu wyniesionemu z „Solidarności” i rozwiniętemu na polskiej scenie politycznej Buzek będzie dobrze wypełniał swoją funkcję. „Jest on osobą, która potrafi się z ludźmi porozumiewać” – zaznaczył ks. Mazurkiewicz.

Zauważył przy tym, że stanowiska przewodniczącego PE nie należy przeceniać i przyrównywać do kierowania parlamentem narodowym. Przypomniał, że inicjatywa ustawodawcza w strukturach europejskich wychodzi przeważnie od Komisji Europejskiej, a ostateczne decyzje podejmuje Rada UE.

W imieniu COMECE ks. Mazurkiewicz wyraził nadzieję na dobrą współpracę Kościoła z instytucjami europejskimi. „Płaszczyzną porozumienia będą wspólne wyznawane wartości” – powiedział duchowny.

Dodał, że przedstawicielom Kościoła zapewne trudniej będzie współpracować z następnym przewodniczącym PE. Zgodnie z obowiązującymi zasadami, w połowie kadencji Parlamentu następcą Buzka, wywodzącego się z Europejskiej Partii Ludowej – Europejskich Demokratów ( EPP-ED), zostanie bowiem kandydat z frakcji socjalistycznej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
13°C Poniedziałek
noc
12°C Poniedziałek
rano
19°C Poniedziałek
dzień
21°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »