Papież: Nie można mylić rodziny z innymi typami związków

„Nie można mylić rodziny, takiej jak ją chciał Bóg, z innymi typami związków” - powiedział papież Franciszek przyjmując dziś na dorocznej audiencji członków trybunału Roty Rzymskiej. Zaznaczył, że o ważności małżeństwa nie decyduje dojrzałość wiary narzeczonych.

Ojciec Święty podkreślił szczególną aktualność misji Trybunału Roty Rzymskiej, który powołany jest do głoszenia planu Boga odnośnie do sakralności i piękna rodziny, prawdy o świętej więzi małżeńskiej. Dodał, że posługa ta jest w pierwszym rzędzie powierzona papieżowi i biskupom.

Nawiązując do dwuletniego procesu synodalnego Ojciec Święty zaznaczył, iż wskazał on światu, że „nie można mylić rodziny, takiej jak ją chciał Bóg, z innymi typami związków”.

Jednocześnie papież wskazał, że dzieło Trybunału Roty Rzymskiej wskazuje, iż osoby żyjące w obiektywnym stanie błędu są nadal przedmiotem miłosiernej miłości Chrystusa, a zatem i samego Kościoła. „Rodzina zbudowana na małżeństwie nierozerwalnym, jednoczącym i otwartym na przyjęcie potomstwa, należy do «marzenia» Boga i Jego Kościoła dla zbawienia rodzaju ludzkiego” – stwierdził Franciszek. Dodał, że Bóg zechciał uczynić małżonków uczestnikami swojej miłości osobowej, jaką żywi wobec każdego z nich. Ponadto rodzina i Kościół wspólnie pomagają człowiekowi w osiągnięciu celu swego życia.

Następnie Ojciec Święty wskazał, że ważność małżeństwa nie zależy od jakości wiary zawierających je osób.

„Trzeba wyraźnie podkreślić, że jakość wiary nie jest zasadniczym warunkiem zgody małżeńskiej, która, zgodnie z odwieczną doktryną może być podważona jedynie na poziomie naturalnym (por. KPK, kan. 1055 § 1 i 2). W rzeczywistości, habitus fidei [zdolność pojęcia i przyjęcia prawd objawionych - KAI] jest wlany w chwili chrztu i nadal ma tajemniczy wpływ na duszę, nawet jeśli wiara nie została rozwinięta i psychologicznie wydaje się być nieobecna. Nierzadko narzeczeni, pobudzeni do prawdziwego małżeństwa przez instynkt naturalny, w chwili zawierania sakramentu mają ograniczoną świadomość pełni planu Bożego, a dopiero potem, w życiu rodzinnym, odkrywają to wszystko, co Bóg Stwórca i Odkupiciel dla nich ustanowił. Niedobory formacji wiary, a także błąd odnośnie do jedności, nierozerwalności i sakramentalnej godności małżeństwa stanowią o wadliwości zgody małżeńskiej tylko wówczas, gdy determinują wolę (por. KPK, kan. 1099). Dlatego właśnie błędy dotyczące sakramentalności małżeństwa należy oceniać bardzo uważnie” – powiedział papież.

Franciszek zaznaczył, że Kościół nadal proponuje małżeństwo, w jego zasadniczych elementach, jakimi są potomstwo, dobro małżonków, jedność, nierozerwalność i sakramentalność. Nie jest to ideał dla nielicznych, ale rzeczywistość którą w łasce Chrystusa mogą żyć wszyscy wierni. W tym kontekście Ojciec Święty zaapelował o odpowiednie przygotowanie do małżeństwa, w swego rodzaju nowym katechumenacie, który postulowało wielu ojców synodalnych.

Trybunał Roty Rzymskiej należy do najstarszych organizmów kurialnych. Jednak nazwa „Rota” pojawiła się po raz pierwszy w 1337 r., a w stałe użycie weszła w 1424 r. Pod obecną nazwą instytucja ta istnieje od 1934 r. Zajmuje się rozstrzyganiem spraw zastrzeżonych tylko dla Stolicy Apostolskiej, przede wszystkim dotyczących odwołań od orzeczeń trybunałów kościelnych niższych instancji; najczęściej chodzi o wydawanie orzeczeń dotyczących stwierdzenia ważności bądź nieważności sakramentu małżeństwa. Trybunał składa się z prałatów audytorów, z których grona papież powołuje dziekana, stojącego na czele tego organizmu jako „primus inter pares” (pierwszy wśród równych). Jest to jedyny centralny urząd kurialny, w którego skład nie wchodzą kardynałowie.

«« | « | 1 | » | »»
 • W temacie
  22.01.2016 16:20
  To jest typowy Bergoglio> Trudno nie zauważyć, że historia bardzo dokładnie się powtarza.

  Jeszcze w czasie, gdy był biskupem Buenos Aires. zachowywał podobnie się podobnie. Z jednej strony, nie wspierał ruchu obywatelskiego, a z drugiej wysłał komunikat, jakoby potępiał związki homo. Pamiętamy jego mocne słowa z pewnego prywatnego listu, że te związki pochodzą od diabła. W tym samym czasie jednak, nie tylko nie wsparł ruchu katolików przeciwko legalizacji homo-związków, ale jak niektórzy mówią, storpedował go. Stało się to w krytycznym momencie, kiedy decydowała się sprawa legislacji, zresztą w końcu skutecznej.

  Dzisiaj jest podobna sytuacje we Włoszech. Tamtejszy parlament ma glosować nad ustawą o homo-związkach. Włoscy katolicy organizują więc na sobotę, 30 stycznia wielką manifestację w obronie rodziny. Bergoglio tej manifestacji nie wsparł, zresztą jak i innych działań katolików sprzeciwiających się poczynaniom lewicy i liberałów. W przeciwieństwie zresztą do przewodniczącego Komisji Episkopatu Włoch, kard Bagnasco, który wspiera obrońców rodziny. Doszło do tego, że planowana na jutro wizyta kard. Bagnasco została skreślona z kalendarza.
  Z drugiej strony mamy podobny ruch, jak w swoim czasie w Argentynie. Tym razem Bergoglio powiedział członkom Roty Rzymskiej, że nie można mylić rodziny z innymi typami związków. Dla katolika jest to oczywiste, zresztą dla niekatolików też. Taka wypowiedź w żadnym razie nie zatrzyma legislacji i pewnie nie taki jest jej cel. A masowa demonstracja z poparciem papieża mogłaby zatrzymać.

  Z dużym prawdopodobieństwem chodzi o uspokojenie nastrojów wśród wiernych i odsunięcie podejrzenia o wsparcie legislacji. Kto dostanie świeczkę, a kto ogarek?
 • Anonim (konto usunięte)
  22.01.2016 16:57
  Inne typy związków to: Związek Radziecki, Polski Związek Łowiecki, PZPN, związek ochotniczych straży pożarnych, związek chemiczny i jeszcze związek frazeologiczny.
 • Kazimierz
  23.01.2016 14:53
  W swojej mądrości Franciszek nie wspomniał o takim "drobiazgu" jak małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety. Biedroń i Grodzka będą więc zadowoleni i w żaden sposób nie poczują się dyskryminowani lub odrzuceni przez nieograniczone miłosierdzie Franciszka.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 1 2 3 4 5 6
  26°C Poniedziałek
  dzień
  27°C Poniedziałek
  wieczór
  24°C Wtorek
  noc
  20°C Wtorek
  rano
  wiecej »