Rycerze na motorach w Kazachstanie

Uczestnicy rajdu „Szlakiem gen. Andersa” dotarli już do Kazachstanu. Przez ostatnie trzy dni Rycerze Kolumba z Radomia odwiedzili Samarę, Buzułuk i Trockoje, gdzie tworzyła się Armia gen. Andersa

- Zaskoczyła nas praktycznie znikoma wiedza o polskiej armii. Miejscowi Polacy i księża traktują nas jako tych, którzy szukają dopiero tych śladów - powiedział kapelan radomskiej rady Rycerzy Kolumba ks. Wiesław Lenartowicz.

W Samarze, liczącej 2 mln mieszkańców, uczestnicy rajdu natknęli się na ślady związane z działalnością gen. Andersa. W czasie drugiej wojny światowej mieściło się tam centrum komunikacyjne tworzącej się polskiej armii. W mieście umieszczono także radziecki przemysł zbrojeniowy.

- Do dziś zachowały się ustne przekazy o wagonach z Polakami, którzy chcieli dotrzeć do armii Andersa. Były one obstawione przez radzieckich żołnierzy, ludzie w nich umierali z głodu, byli chowani w zbiorowych mogiłach. Do dzisiaj nie zachowały się żadne ślady, ale pamięć trwa - opowiada ks. Lenartowicz.

W Buzułuku Rycerze Kolumba odnaleźli budynek, w którym mieścił się sztab główny armii gen. Andersa. - Dzięki archiwalnym zdjęciom, pokazanym następnie miejscowym policjantom, udało się nam dotrzeć do tego obiektu. Dzisiaj mieści się tam uczelnia - powiedział ks. Lenartowicz.

Uczestnicy wyprawy udali się również do pobliskiego Trockoje, gdzie formowała się 6. Lwowska Dywizja Piechoty. Dzisiaj mieści się tam jednostka wojskowa. - Usłyszeliśmy ciekawą historię, że w czasie wojny polskie oddziały wizytował marszałek Żukow. Polscy żołnierze chcieli zorganizować defiladę, ale nie mieli butów, a ich ubrania były w strzępach. Ale ogolili się i przed marszałkiem przeszli w defiladzie tupiąc gołymi stopami, tak aby było ich słychać - powiedział ks. Lenartowicz.

Rajd Szlakiem Generała Andersa jest projektem powstałym we współpracy Radomskiego Towarzystwa Motocyklowego i Radomskiej Rady Rycerzy Kolumba.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
19°C Czwartek
noc
16°C Czwartek
rano
16°C Czwartek
dzień
16°C Czwartek
wieczór
wiecej »