- Rzeczniczka Krajowej Rady Komorniczej Iwona Karpiuk-Suchecka uważa, że ewentualny opór podczas przeprowadzanej we wtorek egzekucji komorniczej w stołecznej hali Kupieckich Domów Towarowych może przełamać jedynie policja.
Wynajęci przez komornika ochroniarze po raz kolejny próbują sforsować jedno z wejść do stołecznej hali KDT. Zabarykadowani wewnątrz kupcy bronią się, używając m.in. gaśnic.
Kilkanaście minut temu oddział policjantów z wydziału prewencji w pełnym rynsztunku stanął naprzeciw zgromadzonych pod halą kupców. W czasie wcześniejszych prób ochroniarzy wejścia do hali użyto gazu łzawiącego.
"Komornik ma obowiązek wejścia do pomieszczeń, nie ma jednak uprawnień do pokonywania oporu fizycznego" - powiedziała rzeczniczka w rozmowie z PAP. Dodała, że firma ochroniarska, którą komornik poprosi o pomoc, może jedynie chronić jego osobę oraz zabezpieczać pomieszczenia podlegające egzekucji.
Karpiuk-Suchecka dodała, że według jej informacji początkowo pod halą KDT wezwana przez komornika policja nie dysponowała wystarczającymi siłami do umożliwienia egzekucji komorniczej. "Jestem w kontakcie z komornikiem na miejscu, jeszcze kilkanaście minut temu nie było umożliwione wejście celem przejęcia hali" - dodała.
Rzecznik zaznaczyła też, że wszelkie decyzje na miejscu podejmuje komornik prowadzący egzekucję. "Komornik jako funkcjonariusz publiczny ponosi pełną odpowiedzialność za przebieg czynności" - powiedziała.
Rzecznik Komendy Głównej Policji podinsp. Mariusz Sokołowski powiedział PAP, iż policja może interweniować podczas egzekucji komorniczej wtedy, gdy dochodzi do zagrożenia zdrowia lub życia komornika. Jak dodał, policjanci byli przed halą KDT od początku egzekucji, natomiast dodatkowe siły policji pojawiły się na prośbę komornika.
"Sejm przypomina ich jako żywe postaci reprezentujące wolną Polskę".
Kraj pogrążony jest w kryzysie humanitarnym o oszałamiających rozmiarach.
Chiny pokazują w ten sposób, że Afryka jest dla nich ważnym partnerem.