Reklama

O abonamencie

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przypomina o obowiązku płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. W komunikacie przesłanym we wtorek PAP KRRiT podkreśla, że z obowiązku opłacania abonamentu nie zwalnia korzystanie z telewizji kablowej czy satelitarnych platform cyfrowych.

Reklama

Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski podkreśla, że nawet po wejściu w życie nowej ustawy medialnej, jeśli chodzi o abonament, do końca tego roku będą stosowane przepisy dotychczasowe. "Oznacza to, że Poczta Polska naliczy odsetki w wysokości przewidzianej dla zaległości podatkowych w każdym przypadku opóźnienia. Zaległości będą podlegały windykacji przez 5 lat" - napisał Kołodziejski w komunikacie.

Zaznaczył, że ponieważ KRRiT nie może dopuścić do zagrożenia stabilności finansowej mediów publicznych, Poczta Polska będzie podejmować działania zarówno w celu odzyskania zaległości, jak i wyegzekwowania bieżących należności.

KRRiT zachęca także do wnoszenia opłat z góry za dłuższe okresy, co może wspomóc zwłaszcza funkcjonowanie Polskiego Radia. "Już w 2009 r. można wnieść opłaty na poczet 2010 r." - przypomina KRRiT.

W zeszłym tygodniu Rzecznik Praw Obywatelskich zaapelował do Trybunału Konstytucyjnego o pilne rozpoznanie wniosku w sprawie ustawy abonamentowej, który skierował w lipcu zeszłego roku.

RPO podnosił wówczas, że brak sprawnych mechanizmów poboru i egzekucji abonamentu radiowo-telewizyjnego sprawia, że opłata ta nie jest powszechna i zaprzecza zasadzie "równości ponoszenia ciężarów państwowych". Jednocześnie mocno popierał utrzymanie abonamentu, ale sprawniej ściąganego.

Zgodnie z ustawą abonamentową każdy, kto posiada sprawny odbiornik radiowy lub telewizyjny, ma obowiązek zarejestrowania go na Poczcie Polskiej, która zajmuje się poborem opłaty abonamentowej oraz przekazywaniem wpływów na wyodrębniony rachunek bankowy KRRiT. Ta z kolei przeznacza je na tzw. misyjną działalność TVP i Polskiego Radia. Miesięczna opłata za korzystanie z telewizora i radia wynosi 17 zł.

KRRiT wielokrotnie już wskazywała na potrzebę wprowadzenia skutecznej egzekucji abonamentu. Z jej danych wynika, że w czerwcu br. na ok. 14-14,5 mln gospodarstw domowych w Polsce zarejestrowane odbiorniki miało blisko 7 mln 65 tys. gospodarstw, w tym 2 mln było zwolnionych z opłacania abonamentu. Abonament powinno więc płacić ponad 5 mln 134 tys., jednak 3 mln 1408 z nich zalegało z opłatą.

Na rozpatrzenie przez Trybunał czeka też nowelizacja ustawy abonamentowej, którą przed podpisaniem do TK skierował prezydent Lech Kaczyński. W tym przypadku prezydent zarzuca ustawie, że rozszerzając katalog zwolnionych z opłacania abonamentu (m.in. o emerytów i rencistów) ogranicza w trakcie roku budżetowego wpływy TVP i Polskiego Radia, a tym samym godzi w stabilność mediów publicznych. Nowa ustawa medialna, którą w zeszłym tygodniu zawetował prezydent, przewiduje likwidację abonamentu i zastąpienie go dotacją z budżetu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
4°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama