Po blisko 115 latach od 1 sierpnia przestanie działać w Poznaniu słynna Drukarnia Świętego Wojciecha. Zamykany zakład jest częścią Drukarni i Księgarni Świętego Wojciecha – najstarszej w Polsce działającej do dziś katolickiej oficyny wydawniczej.
„W obecnych realiach kryzysu nie stać nas na zakup nowych maszyn, aby nasz zakład poligraficzny stał się konkurencyjny w stosunku do innych” – powiedział KAI Piotr Kleeberg, dyrektor ekonomiczno-finansowy i członek zarządu spółki Drukarnia i Księgarnia Świętego Wojciecha.
Kleeberg podkreślił, że „DiKŚW” ponad połowę zamówień na druk wydawanych książek i czasopism „lokowała na zewnątrz, gdyż nasze maszyny są zbyt przestarzałe i nie mogliśmy sprostać wysokiej jakości usług poligraficznych”.
W rozmowie z KAI dyrektor przypomniał, że obecne maszyny drukarskie liczą 20 lat. W 1989 roku ta kościelna oficyna po kilkudziesięciu latach przerwy ponownie uruchomiła bowiem własny zakład poligraficzny, gdyż po wojnie władze komunistyczne nie pozwoliły na ich funkcjonowanie.
W wyniku zamknięcia zakładu pracę straci 23 pracowników, którzy zostaną zwolnieni w trybie grupowym. „Rozmawiamy z innymi drukarniami na temat ewentualnego zatrudnienia tych osób. Część z nich od początku pracuje u nas. Rozumiemy ich rozżalenie” – dodał Kleeberg.
Drukarnię i Księgarnię Świętego Wojciecha założył w 1895 roku arcybiskup gnieźnieński i poznański – Florian Stablewski, który w znajdującej się pod pruskim zaborem Wielkopolsce zasłynął jako obrońca Kościoła katolickiego i polskości w dobie nasilonej germanizacji. Jednym z jej pierwszych dyrektorów był wielki społecznik, ks. Piotr Wawrzyniak.
W swej ponad stuletniej historii „DiKŚW” wydała kilka tysięcy tytułów religijnych i z zakresu literatury pięknej. Jej sztandarową pozycją jest wydana po raz pierwszy w 1975 roku „Biblia Poznańska”, będąca przekładem z języków oryginalnych wszystkich ksiąg Starego i Nowego Testamentu, dokonanego z inicjatywy i pod kierunkiem poznańskich biblistów.
Oficyna jest wydawcą kilku czasopism: ukazującego się od 1895 roku tygodnika „Przewodnik Katolicki” oraz wychodzącego od 103 lat miesięcznika „Biblioteka Kaznodziejska”, a także miesięcznika „Katecheta”. Firma wydaje także dla dzieci raz w miesiącu „Mały Przewodnik Katolicki” oraz czasopismo dla ministrantów „Króluj nam Chryste”.
Jednoosobowym właścicielem „DiKŚW” jest z racji pełnionego urzędu metropolita poznański, arcybiskup Stanisław Gądecki. Prezes zarządu jest ks. prałat Paweł Deskur.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.